Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fala nowych emerytów zatopi ZUS

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Andrzej Matys

Fala nowych emerytów zatopi ZUS

Andrzej Matys

Urzędnicy ubezpieczają się od skutków błędnych decyzji. Już jest ich za mało, a będą musieli załatwić o 1/3 wniosków więcej niż teraz.

- Od 1 października będzie obowiązywał obniżony wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W Oddziale w Białymstoku i w terenowych placówkach spodziewamy się dodatkowo ponad 8 tys. wniosków. Osoby te będą musiały zdecydować, czy przejść na emeryturę - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ciągu kwartału białostocki oddział ZUS zwykle przyjmuje blisko 27 tys. wniosków. W związku ze zmianą przepisów, w IV kwartale br. takich wniosków będzie 35 tys.! W kraju - ponad 331 tys. wniosków, czyli o 100 tys. więcej niż średnia z ostatnich lat.

- Tych ludzi i dokumenty trzeba przyjąć i - jak my to mówimy - „obrobić”, co często nie trwa krótko. I mamy problem, jak bezbłędnie i terminowo wykonać to dodatkowe zadanie - mówi Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS. - Przed rokiem zwolniono tysiąc pracowników w wieku emerytalnym. Teraz nie ma kto pracować, więc będą nadgodziny - dodaje.

Urzędnicy będą zmuszeni do brania nadgodzin, ale niektórzy z nich już mają ich ponad 100. A Kodeks Pracy zezwala na 150 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym.

- Już wcześniej informowaliśmy kierownictwo Zakładu, że - zgodnie z wewnętrznymi normami - będziemy mieli około 7 minut na klienta. To stanowczo za krótko, by rzetelnie obsłużyć interesanta i sprawdzić poprawność wniosku - podkreśla szefowa związku zawodowego.

Dodaje, dla wielu urzędników, z których aż 86 proc. to kobiety, codzienna praca do godz. 18 będzie oznaczała inną organizację życia prywatnego.

- Nie wspomnę o tym, że praca po 10 godzin dziennie to wielkie obciążenie dla organizmu. Na zwiększonych obrotach pracujemy od 1999 r., czyli od reformy systemu emerytalnego - zauważa Beata Wójcik.

Dlatego związkowcy (z ZZP ZUS i dziewięciu innych organizacji związkowych działających w ZUS-ie) weszli w spór zbiorowy. Zażądali 700 zł podwyżek, podkreślając, że wiele osób pracuje za 2 tys. zł brutto. Kierownictwo ZUS-u zgodziło się najpierw na 150 zł brutto z wyrównaniem do końca 2017, a w ostatni czwartek na jeszcze 200 zł.

- Na rękę dostaniemy mniej, więc jak ktoś otrzyma 1200 zł plus około 200 zł z tych podwyżek to sukces umiarkowany. Ludzie już są przemęczeni i boją się nawału pracy po wejściu ustawy wiekowej - tłumaczy szefowa ZZP ZUS.

Pracownicy ZUS-u są na tyle przerażeni przyszłym nawałem pracy, że ubezpieczają się od odpowiedzialności cywilnej. Nie chcą bowiem płacić odszkodowań za ewentualne błędne decyzje wynikające z przepracowania.

Gdy poprosiliśmy rzecznika centrali ZUS (podlaski odmówił, tłumacząc się brakiem kompetencji) o ocenę konfliktu płacowego w związku ze zwiększoną obsługę petentów, usłyszeliśmy, że został powołany mediator i „na dziś nikt o żadnym strajku nie mówi”. „Kwestia ubezpieczeń od tzw. błędów urzędniczych jest nam nieznana, ponieważ pośrednikiem w zawieraniu tych umów są same organizacje związkowe. Nie ma jednak zagrożenia, że ktoś kto działa w zgodzie z przepisami prawa i swoją najlepszą wiedzą będzie musiał płacić odszkodowania” - napisał Wojciech Andrusiewicz.

- Ubezpieczenia OC mamy od dwóch lat. Teraz uruchomimy trzecią transzę, bo ludzie bardzo proszą - wyjaśnia przewodniczaca Wójcik.

Dodaje, że kierownictwo ZUS-u zapewnia, iż do końca I kwartału 2018 r. nie będzie zwolnień.

- Czyli obsłużymy ten nawał wniosków i co? Murzyn zrobi swoje i będzie musiał odejść - mówi z goryczą.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Porannego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Porannego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Porannego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Andrzej Matys

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.