10 przykazań na zdrowe oczy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik [email protected]

10 przykazań na zdrowe oczy

Katarzyna Sklepik [email protected]

Dbamy o cerę, włosy, dłonie czy paznokcie, ale zapominamy o oczach! Tymczasem żaden makijaż nie pomoże, gdy oczy będą podrażnione, przekrwione i zmęczone.

WPolsce nawracający problem oczu dotyka aż 35 proc. populacji. Co trzecia osoba z tej grupy skarży się też na dolegliwości powiek. Jak więc dbać o higienę oczu i powiek, żeby cieszyć się ich blaskiem?

1. Dobre światło

Oczy nie lubią ani zbyt słabego, ani zbyt silnego. Najlepiej, jeśli światło będzie rozproszone. Bardzo istotne jest też ustawienie komputera. Powinien stanąć bokiem do okna, tak aby światło nie odbijało się w ekranie.

2. Mrugaj, ile się da

W normalnych warunkach mrugamy średnio 10-20 razy na minutę, dzięki temu stale rozprowadzamy warstwę łez po naszych oczach, nie pozwalając im wysychać.

Jednak kiedy patrzymy w ekran komputera, mrugamy rzadziej. Aby nie dopuścić do podrażnień oczu, należy co najmniej raz na 20 minut oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal.

3. Relaks dla wzroku

Kiedy odpoczywamy pochłonięci lekturą, nasze oczy nadal pracują. Pamiętajmy, więc o odpowiednim oświetleniu i robieniu przerw, odrywając na chwilę wzrok od książki. Jeśli natomiast relaksujemy się przed telewizorem, unikajmy wpatrywania się ciągle w jeden punkt, niech oczy „wędrują” po ekranie.

4. Pozwól oczom spać

Pomieszczenie, w którym śpisz, powinno być dobrze zaciemnione. Zadbaj, więc o grube zasłony, które nie będą przepuszczały, dobiegających zza okna świateł.

Oczy potrzebują minimum ośmiu godzin snu. Jeżeli natomiast do twojej sypialni będzie przenikać światło, będą one nieustannie czuwać.

5. Nieproszony gość

Podczas codziennych czynności bardzo często dochodzi do zakażenia pasożytniczym nużeńcem, który może powodować między innymi nieprzyjemne i niebezpieczne zapalenie brzegów powiek.

Wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem lub z przedmiotami, których używała osoba zarażona. Na rynku dostępne są żele, chusteczki i płyny, których regularne stosowanie pomoże skutecznie oczyścić, zregenerować i ochronić powieki.

6. Sztuka demakijażu

Resztki tuszu i cieni do powiek mogą podrażniać spojówki, przesuszać delikatną skórę wokół oczu i przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Aby temu zapobiec, wystarczy zadbać o odpowiedni dema-kijaż oczu. Ale pamiętaj, żeby nie trzeć i nie rozciągać skóry wokół oczu.

7. Odpowiedni krem

Cienka skóra wokół oczu nie posiada praktycznie podściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych. Charakteryzuje się też słabym krążeniem krwi i limfy, przez co łatwo tworzą się na niej zasinienia i zmarszczki. Dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli utrzymać ją w dobrej formie przez długi czas. Najlepiej, aby krem stosowany na dzień miał właściwości ochronne, a na noc - odżywcze.

Jak dbać o oczy
123rf Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Tym bardziej powinniśmy na nie chuchać i dmuchać.

8. Uważaj na słońcu

Wrażliwe na promieniowanie UV oczy należy starannie chronić przed słońcem, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich okularów. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy posiadają one filtry UV. Warto pamiętać, że w zaciemnieniu nasze źrenice rozszerzają się, przez co niebezpieczne promieniowanie dostaje się do wnętrza oka. Skórę wokół oczu starannie nawilżaj i odżywiaj, wybierając kosmetyki z filtrem UV.

9. Masaż powiek

Przynajmniej trzy razy w tygodniu wykonany masaż powiek przyczyni się do zachowania w dobrej kondycji istotnych dla zdrowia naszych oczu gruczołów powiekowych, które m.in. produkują ważny składnik łez. Masaż dobrze jest wykonywać w trakcie wieczornej higieny. Powieki górne masuje się wykonując delikatne ruchy okrężne. Powieki dolne natomiast należy masować wykonując ruchy od środka na zewnątrz powieki.

10. Właściwa dieta

Żeby zadbać o wzrok, warto wzbogacić codzienne menu o produkty zawierające luteinę i zeaksantynę. Będą to np. szpinak, jarmuż, natka pietruszki. Z kolei witaminy A, C i E znajdziemy w cytrusach, brokułach, kiwi, awokado czy marchwi. Natomiast kwasy omega-3 - w rybach.

Katarzyna Sklepik [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.