100 lat zamknięte w kapsule czasu na kolejne 100. Zostaw po sobie ślad

Czytaj dalej
Jarosław Jabłoński

100 lat zamknięte w kapsule czasu na kolejne 100. Zostaw po sobie ślad

Jarosław Jabłoński

19 lutego 1919 to dzień, który przyjmujemy za datę odzyskania niepodległości przez Białystok. Datę symboliczną, bo historycy wskazują wiele faktów z historii, które mogły stać się kluczowe dla powrotu naszego miasta „na łono macierzyste wszystkim nam drogiej Polskiej Ojczyzny”. Co najważniejsze, ten powrót nie był tylko wynikiem działań militarnych czy politycznych, ale przede wszystkim przejawem woli i pragnień mieszkańców Białegostoku, naszych przodków, aby ta ziemia była częścią Polski.

Wspominamy ten historyczny moment, oddając hołd i należne podziękowania ludziom, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością.

Kurier Poranny również włączy się w celebrowanie 100. rocznicy tamtych wydarzeń, nie tylko relacjonując obchody. Przygotujemy specjalne wydanie gazety, które będzie miało 100 stron. Na łamach przybliżymy mieszkańcom miasta ostatnie sto lat Białegostoku: proces wyzwalania miasta, jego rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym, pożogę wojenną czy spuściznę PRL-u. Pokażemy osoby, które miały wpływ na jego rozwój czy rozsławiały miasto swoimi dokonaniami - ludzi, o których po prostu wypada pamiętać. Zamieścimy kalendarium 100 najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta. Pokażemy, co Białystok ma najcenniejszego, ale też jego miejsce na mapie całego kraju.

Do współtworzenia wydania zaprosiliśmy historyków i osoby zafascynowane Białymstokiem, jego przeszłością, teraźniejszością, ale i przyszłością - spróbujemy puścić wodze fantazji i przedstawić wizję miasta za 100 lat.

Ta futurystyczna wizja może być również Państwa udziałem. Wystarczy do nas napisać: „Jak wyobrażacie sobie Białystok za 100 lat”. Najciekawsze pomysły opublikujemy.

Chcielibyśmy także, żeby za 100 lat wspominano nie tylko czas odzyskiwania niepodległości, ale także nas samych i okres rozwoju naszego miasta. Przygotowaliśmy więc dla Państwa propozycję za symboliczną kwotę, żeby każdy mógł zostawić po sobie jakiś ślad: pozdrowienie, przesłanie, zdjęcie rodziny czy po prostu parę słów od siebie.

Za 100 lat nasi potomkowie - wnuki, prawnuki czy praprawnuki z pewnością ze wzruszeniem przeczytają pozdrowienia czy przesłanie, jakie do nich skierowaliście. Będą mieli taką okazję, gdyż specjalne wydanie Kuriera Porannego zostanie zamknięte w kapsule czasu, która - mamy nadzieję - zostanie otwarta za kolejne 100 lat - 19 lutego 2119 roku. Zainstalujemy ją w centrum Białegostoku, prawdopodobnie przed ratuszem i już dziś zapraszamy Państwa na tę uroczystość.

100 lat zamknięte w kapsule czasu na kolejne 100. Zostaw po sobie ślad
Jarosław Jabłoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.