1000 nowych mieszkań na wynajem powstanie w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie i kiedy? Rusza nowy program

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Sara Watrak

1000 nowych mieszkań na wynajem powstanie w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie i kiedy? Rusza nowy program

Sara Watrak

We wtorek, 9 lutego, w Toruniu odbyła się konferencja prasowa posłanki Iwony Michałek na temat działań rządu w zakresie inwestycji mieszkaniowych. Kilka tygodni temu Sejm przegłosował ustawę, w której znalazły się nowe rozwiązania dla samorządów chcących budować mieszkania. Państwo zapewnia model finansowania, dzięki czemu gminy nie ponoszą żadnych kosztów. Do 2025 roku, w ramach nowego programu, w Kujawsko-Pomorskiem ma powstać 1000 mieszkań, głównie w niewielkich miasteczkach.

Nowe mieszkania w Kujawsko-Pomorskiem

Od kilku tygodni Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, oraz przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek i Jakub Pyżanowski spotykają się z włodarzami gmin i miast w województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko po to, by przedstawić im szczegóły nowej oferty Krajowego Zasobu Nieruchomości skierowanej do samorządów.

- Celem projektu jest zapewnienie mieszkań osobom, które ich nie mają, mieszkają w małych miejscowościach, a ich budżet jest ograniczony. Chcielibyśmy, żeby oni w tych małych miejscowościach zostali, żeby budowali tę lokalną społeczność – mówi Iwona Michałek.

Do tej pory odbyły się spotkania m.in. w:

- Mamy w planie odwiedzić kilkanaście kolejnych gmin w Okręgu Toruńsko-Włocławskim. Do tej pory reakcje włodarzy są entuzjastyczne i bardzo obiecujące. Wszyscy oceniają program bardzo dobrze – mówi posłanka. Iwona Michałek dodaje, że pierwszą rzeczą, o którą pytają burmistrzowie i wójtowie, jest to, ile gmina musi zapłacić. – Wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja budżetowa gmin. Nie mają na to pieniędzy. Więc jeżeli my mówimy, że nic nie muszą dawać, oprócz ewentualnego terenu, na którym będzie można wybudować te mieszkania, to wszyscy się dziwią, jak to jest możliwe. Tymczasem ustawodawca to zapewnił. My nie przyjeżdżamy do gmin jako deweloperzy, którzy chcą na tym zarobić. KZN reprezentuje skarb państwa. Żadna gmina kosztów dodatkowych ponosić nie będzie – zapewnia Iwona Michałek.

Miliardy na budowę mieszkań

Program skierowany jest głównie do małych gmin, w których brakuje mieszkań na wynajem. Zdaniem Jarosława Pucka właśnie to stanowi jego przewagę.

- Do tej pory dostępność mieszkań była ograniczona do dużych lub średnich miast. Miały one swoje TBS-y, powstawały też mieszkania komunalne. Największym problemem był brak wsparcia dla gmin mniejszych – uważa Zastępca Prezesa KZN. Teraz ma to się zmienić. Możliwe, że nowe mieszkania w ramach programu powstaną również w Toruniu, czego nie wyklucza radny Dariusz Mądrzejewski. - Na pewno my w Toruniu również z tego skorzystamy, mimo że mamy TBS. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te dwie formuły współdziałały – uważa radny.

Kiedy powstaną nowe mieszkania w Kujawsko-Pomorskiem?

Niestety, nowe mieszkania powstaną nie wcześniej niż pod koniec 2023 roku.

- Przygotowanie i zrealizowanie takiej inwestycji to min. 3 lata. Nie oczekujmy, że te mury będą rosły za pół roku – nie pozostawia złudzeń Jarosław Pucek.

O kryteriach wynajmu mieszkań zdecyduje gmina. - My jesteśmy tam tylko po to, by te mieszkania wybudować – mówi Jarosław Pucek. Dodajmy, że najemcy będą mieli możliwość wykupu mieszkań. - Nie jest to jednak sprawa prosta, szybka i łatwa, bo nie o to chodzi, żeby zastępować deweloperów i dopuszczać do handlu. Płacąc czynsz, najemca będzie spłacał kredyt, który zaciągniemy na budowę tego mieszkania, a tym samym będzie spłacał część kosztów jego budowy – mówi Jarosław Pucek.

Partycypacja lokatorów to prawdopodobnie ok. 10-15% kosztów inwestycji. Resztę stanowi grant z Funduszu Dopłat (do 35 proc. kosztów inwestycji), wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz preferencyjny kredyt SBC w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.