Marzena Smoręda, Mateusz Kołodziej

20 lat Świętokrzyskiego. Ubyło nas ponad 50 tysięcy

20 lat Świętokrzyskiego. Ubyło nas ponad 50 tysięcy
Marzena Smoręda, Mateusz Kołodziej

Województwo świętokrzyskie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Jak przez ten czas zmienił się nasz region w liczbach? Przeanalizowaliśmy statystyki. Prezentujemy na specjalnej grafice.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat z naszego województwa ubyło ponad 54 tysięcy osób, co daje spadek o 4,20 procent. Pod względem populacji, od 1 stycznia 1999 roku straciły prawie wszystkie powiaty naszego województwa, które powstały również 1 stycznia 1999 roku. Najwyższy spadek liczby ludności zanotowano w powiatach: opatowskim (10,03 procent); pińczowskim (9,65 procenta); kazimierskim (8,79 procenta); ostrowieckim (6,78 procenta). Dużo straciło też miasto Kielce (spadek o 8,13 procent). Jedynym powiatem, który zyskał jest największy w Polsce powiat kielecki (wzrost liczby ludności o 8,88 procenta).

Mimo tego, że województwo świętokrzyskie co roku traci mieszkańców, walka o jego powstanie, w którą zaangażowali się politycy niemal wszystkich opcji i ogromna rzesza mieszkańców pozostaje ogromnym sukcesem. Bo gdyby nie upór tych ludzi, prawdopodobnie do dziś nie mielibyśmy odrębnego województwa, a nasz region był zależny od innych, większych ośrodków, takich jak Kraków. Jedno jest pewne - żyło by nam się o wiele gorzej.

Marzena Smoręda, Mateusz Kołodziej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.