Joanna Pluta

2019 pełen emocji i inwestycji. W kulturze nigdy nie powinno ich być za mało

Czwarty krąg Opery Nova ma szansę odmienić tę część Bydgoszczy. Fot. Wizualizacja WAPA Architekci/mat. Opery Nova Czwarty krąg Opery Nova ma szansę odmienić tę część Bydgoszczy.
Joanna Pluta

Nie da się tego zmienić - koniec roku to zawsze symboliczny czas podsumowań. Co działo się w 2019 roku w kulturze w regionie? Czym żyły miasta, co się budowało, co się planowało, co wzbudzało kontrowersje? Przypominamy to dla Państwa.

Nie da się ukryć, że na początku upływającego roku najwięcej emocji - zarówno w Bydgoszczy i w Toruniu - budził festiwal Camerimage, a dokładniej jego przyszłość. A zaczęło się jeszcze wcześniej. Po tym, jak w grudniu 2017 r. Marek Żydowicz, dyrektor imprezy, wraz z ministrem kultury Piotrem Glińskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim podpisał list intencyjny na budowę centrum Camerimage w Toruniu, prezydent Bydgoszczy obciął dotację dla festiwalu, który był organizowany nad Brdą od 2010 roku - z 2,5 mln złotych do 500 tys. zł.

„Wracamy do Torunia”

Po zakończeniu Camerimage 2018 Żydowicz ze sceny zapowiedział, że szuka dla festiwalu nowej lokalizacji. Po tym oświadczeniu zaczęła się wymiana pism i listów. W końcu Bruski zaproponował, że jest w stanie dotować festiwal w kolejnych latach kwotą 1,5 mln zł, ale pod kilkoma twardymi warunkami.

Marek Żydowicz określił propozycję Bruskiego jako obraźliwą.

Ostatecznie, wiosną tego roku Marek Żydowicz ogłosił przenosiny imprezy do Torunia. - Postanowiliśmy wrócić - mówił. - Ta decyzja jest trudna, dlatego że warunki organizacji festiwalu w Toruniu są inne niż te, do których przywykliśmy, ale jak państwo wiedzą, lubimy wyzwania. Tym bardziej że elementem dopingującym nas do podjęcia tej decyzji jest sprawa zakończenia zagospodarowania Jordanek, a mianowicie budowy brakującego elementu.

Porozumienie dotyczące wartej 600 mln zł budowy „brakującego elementu”, czyli Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, zostało podpisane pod koniec września tego roku. W listopadzie natomiast w Jordankach trwała 27. edycja festiwalu EnergaCamerimage. Było „na bogato”. Do Torunia zjechali bowiem między innymi: Peter Greenaway, Danny DeVito, Edward Norton, Richard Gere oraz Quentin Tarantino.

Jaki był mijający rok w kulturze? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.