2250 zł najniższej krajowej pozbawi samotne mamy 500 plus. Przez 17 złotych!

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Agnieszka Domka-Rybka

2250 zł najniższej krajowej pozbawi samotne mamy 500 plus. Przez 17 złotych!

Agnieszka Domka-Rybka

Zarabiamy coraz więcej, a od przyszłego roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 2250 złotych. Kryterium dochodowe 500 plus zaś ani drgnęło. Dlatego część osób, m.in. samotne matki z naszego regionu mogą stracić zasiłek, jeśli przekroczą 800 zł na osobę.

Wynagrodzenie na poziomie 2250 zł brutto miesięcznie - taką decyzję podjął wczoraj rząd, oznacza, że do kieszeni samotnej matki z jednym dzieckiem (kobiety dominują wśród samodzielnych rodziców) trafi ok. 1634 zł w przypadku umowy o pracę.

Natomiast, żeby załapać się na 500 plus miesięczny dochód nie może być wyższy niż 800 złotych na osobę. Próg zostanie więc przekroczony o 17 zł "na głowę", a zasiłek przejdzie koło nosa.

Po cichu razem. Oficjalnie osobno. I mamy zasiłek

- Jak znam życie, znowu zacznie się kombinowanie - przewiduje urzędnik z regionu, od wielu lat zajmujący się świadczeniami rodzinnymi (prosi o anonimowość). - Nieraz bardziej będzie opłacało się przejść na mniejszą część etatu i dostać 500 plus niż być na pełnym, zarabiać najniższą krajową, przekroczyć kryterium np. o kilkanaście złotych i nie dostać zasiłku wcale.
Już teraz ludzie kombinują, żeby załapać się na 500 plus.

- Są rodziny, w których rodzice są razem, a udają, że żyją osobno, by mieć mniejszy dochód na osobę i załapać się na rządowe pieniądze - nie kryje Marian Gliniecki, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Są przypadki, gdy małżonkowie właśnie z tego powodu specjalnie rozwiedli się, a i tak mieszkają razem i wspólnie wychowują dzieci. Na bieżąco monitorujemy sytuację rodzin, ale nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić, jak to w konkretnym domu dokładnie jest.

1 sierpnia 2017 roku weszły w życie zmiany regulujące program 500+. Od tego czasu samotni rodzice muszą przedstawić wyrok poświadczający zasądzenie alimentów na rzecz dzieci - jako dowód, że rzeczywiście są samodzielnymi opiekunami. Część z nich, m.in. właśnie żyjących w konkubinacie, nie spełniła tego warunku, wobec czego odebrano im prawo do zasiłku. Zmiana zaskoczyła wielu rodziców, którzy dotychczas otrzymywali 500 złotych wyłącznie na podstawie zaświadczenia o dochodach.

To jedna z przyczyn, która zmniejszyła liczbę beneficjentów największego polskiego programu socjalnego. W 2018 roku 156 tys. polskich rodzin straciło prawo do pobierania tego świadczenia. Jednak powyższy powód nie był dominujący.

W urzędach spodziewają się, że niektórzy rodzice stracą

- Rodziny najczęściej nie załapały się na kryterium dochodowe z powodu wyższych zarobków lub, gdy któryś z rodziców nie miał, a podjął zatrudnienie - twierdzi Alicja Krysińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku. - Do tego zestawienia dołączą, gdy od 2019 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie, samotne matki z jednym dzieckiem. Panie, których dochód na osobę będzie wyższy niż 800 złotych. Nie prowadzimy statystyk, ile takich mam możemy mieć, ale, oczywiście, spodziewamy się takich przypadków.

- Porównując 2016 i 2017 rok liczba osób z prawem do 500 plus zmniejszyła się u nas o 10 procent - informuje Kamila Popiela z Działu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Torunia. - Również niektóre nasze samotne matki mogą za kilka miesięcy nie spełnić wymogów i stracić 500 złotych na jedyne dziecko.

Kto dostaje pieniądze?

Rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych miesięcznie, mogą starać się o przyznanie świadczenia na jedyne dziecko. Próg jest wyższy i sięga 1200 złotych, jeśli przynajmniej jedno z dzieci jest niepełnosprawne. W przypadku rodzin, które wychowują co najmniej dwoje dzieci, kryterium dochodowe w ogóle nie obowiązuje, a 500 zł przysługuje na drugie dziecko.

O pieniądze mogą starać się zarówno zarabiająca kilka średnich krajowych prezes firmy, jak i średnio zarabiająca rodzina z trójką dzieci.

- Te pieniądze powinny trafić do naprawdę potrzebujących - uważa jeden z bydgoskich urzędników zajmujących się opieką społeczną. - Rozdawanie ich wszystkim, jak leci, to nie był dobry pomysł. Ale widać rząd szuka sposobów, by zaoszczędzić na tym programie. Bo coraz więcej grup zawodowych domaga się podwyżek, a 500 plus jest kosztowne. Najpierw więc rząd zażądał wyroku poświadczającego zasądzenie alimentów, a teraz ograniczy liczbę samotnych kobiet, które 500 plus otrzymywały.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.