280 rolników z Podkarpacia w Krajowym Rejestrze Długów. Najbardziej zadłużony ma do spłaty aż 744 939 złotych

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

280 rolników z Podkarpacia w Krajowym Rejestrze Długów. Najbardziej zadłużony ma do spłaty aż 744 939 złotych

Norbert Ziętal

280 rolników z województwa podkarpackiego znalazło się na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Do spłacenia mają 1188 zobowiązań na łączną kwotę prawie 7 mln złotych.

Obecny i poprzedni rok nie był dobry dla rolnictwa. W 2017 r. częste i silne opady, liczne podtopienia. W tym roku susze oraz niskie ceny skupu owoców, do tego długie terminy na zapłatę od przetwórców oraz afrykański pomór świń.

Sytuację w rolnictwie, pod kątem finansowym, zbadał Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. W raporcie „Posucha na wielu polach, czyli sytuacja finansowa w branży rolniczej” pokazuje jak wygląda zadłużenie polskich rolników. Chodzi o rolników znajdujących się z bazach KRD, a jest ich ponad 7800 w Polsce. W tym roku ich łączne zadłużenie to ponad 412 mln złotych. Było mniejsze niż w 2017 r., gdy wynosiło 456 mln złotych, ale za to większe niż w 2016 r. (328 mln złotych) i kilku poprzednich latach.

- Ważnym czynnikiem wpływającym na sytuację w rolnictwie jest rozdrobnienie gospodarstw. W poszczególnych regionach kraju mamy do czynienia z inną strukturą gruntów, co nie pomaga w tworzeniu jednolitej polityki rolnej państwa. Ponadto na rynku rolnym często występuje duża niestabilność cen, górki i dołki cenowe uniemożliwiające tworzenie przez rolników długofalowych planów rozwoju gospodarstw - twierdzi Mirosław Borowski, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Kłopoty finansowe to chleb powszedni rolników.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Najbardziej zadłużony podkarpacki rolnik ma do spłaty 745 tys. złotych. Tymczasem na Śląsku jest właściciel gospodarstwa, który ma 10,7 mln złotych zaległości. W Lubuskiem, Wielkopolskim, Małopolskim i Kujawsko - Pomorskim rekordziści mają do spłaty ponad 7 mln złotych."

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.