Roman Such

40 lat partnerskich stosunków Torunia i Getyngi [Album Rodzinny]

W 10-lecie partnerstwa Artur Levi, nadburmistrz Getyngi i Bronisław Ptaszyński, przew. Miejskiej Rady w Toruniu posadzili Drzewko Przyjaźniv Fot. Roman Such W 10-lecie partnerstwa Artur Levi, nadburmistrz Getyngi i Bronisław Ptaszyński, przew. Miejskiej Rady w Toruniu posadzili Drzewko Przyjaźniv
Roman Such

Przyjacielskie polsko-niemiecke relacje trwają nadal. Jednym z przykładów na to jest wizyta uczniów ze szkoły w Złejwsi Wielkiej w Getyndze.

Najciekawszym dla dzieci było niewątpliwie zwiedzanie fabryki samochodów w Wolfsburgu, gdzie roboty i 7 tysięcy pracowników wytwarza najnowsze modele volkswagena sport. Ale były też inne atrakcje, a przede wszystkim możliwość bliższego poznania się - opowiada Barbara Sękowska-Reinke, która razem Przemysławem Tykarskim opiekowała się dziećmi i młodzieżą ze Szkołą Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej podczas niedawnego wyjazdu do Getyngi.

Już od 16 lat ta wiejska oświatowa placówka współpracuje z Theodor-Heuss-Gymnasium w Getyndze. Osiemnaścioro polskich dzieci mieszkało w domach swoich koleżanek i kolegów z wymiany. Z porozumieniem nie było większych kłopotów. Najczęściej nawiązywano znajomości w języku angielskim, ale coraz częściej także niemieckim, bo tych dwóch języków uczą się dzieci w Złejwsi Wielkiej.

Poza zwiedzaniem fabryki samochodów uczestnicy wyjazdu do Getyngi byli podejmowani w ratuszu przez przedstawicieli burmistrza miasta. Wybrali się też na jednodniową wycieczkę malowniczym szlakiem w Góry Harz, zakończoną podróżą kolejką linową.

Partnerzy od 40 lat

Przy tej okazji warto przypomnieć, że właśnie teraz mija 40 rocznica, odkąd Toruń stał się miastem partnerskim dla Getyngi. Był też pierwszym miastem nawiązującym współpracę z ośrodkiem zza żelaznej kurtyny, z Niemieckiej Republiki Federalnej. Nie były to proste czasy dla takich kontaktów. Artur Lewi, wieloletni burmistrz Getyngi, inicjator i dobry duch partnerskiej współpracy, w wywiadzie dla „Nowości” przyznał, że „po tym wszystkim, co naród polski przeżył w czasie drugiej wojny światowej w wyniku napaści niemieckich nazistów, i ich okrutnej polityki okupacyjnej, może zrozumieć, ze wzajemne zbliżenie postępować będzie bardzo powoli”.

W 1988 roku, w maju bardzo uroczyście i na niespotykaną dotychczas ani później skalę świętowano dziesięciolecie partnerstwa. Do Getyngi wyjechały 4 autokary, ok. 200 osób: młodzież szkolna, sportowcy, artyści sztuk wszelkich.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Such

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.