58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Na deptaku w Zielonej Górze wystawa - „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Czytaj dalej
Fot. Magda Weidner
red.

58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Na deptaku w Zielonej Górze wystawa - „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

red.

Spacerowaliście ostatnio deptakiem i zaskoczyły Was wielkie metalowe konstrukcje? Co tam powstaje? Tuż obok rzeźby Bachusa pojawi się wielka wystawa plenerowa o początkach budowania polskości na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Zielona Góra jest kolejnym, po Wrocławiu, Szczecinie i Opolu, miastem goszczącym wystawę ukazującą wybrane aspekty życia pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wystawę będzie można zwiedzać od środy, 23 maja br., nawet w nocy!

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” w Zielonej Górze

Takiej wystawy w naszym mieście jeszcze nie było! Właśnie trwają ostatnie przygotowania i instalacja metalowych konstrukcji, a już od środy, 23 marca na deptaku zielonogórskim (koło rzeźby Bachusa) będziemy mogli zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii.

Czytaj także: Bieg z okazji 58. Rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Uczestnicy przebiegną symboliczny dystans 1960 metrów

Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwoli na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystawę w Zielonej Górze będzie można zwiedzać od 23 maja do 20 czerwca na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką, obok Pomnika Bachusa. Wstęp wolny.

Wystawie towarzyszyć będzie także ekspozycja historyczna Wydarzenia Zielonogórskiego – 1960 przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Uroczystości upamiętniające 58. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich

Już wiadomo, że w ramach obchodów rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich głowa państwa złoży wieniec na grobie śp. ks. Kazimierza Michalskiego, weźmie udział we mszy w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej, a także w rocznicowych uroczystościach na Starym Rynku, gdzie planowane jest wystąpienie Prezydenta RP, a także zwiedzi plenerową wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Oto plan godzinowy wizyty prezydenta RP:

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU GAZETY LUBUSKIEJ O WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH:

Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich ma być włączona w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stąd, jak podkreślał min. Wojciech Kolarski, znajdzie się miejsce dla innych historycznych akcentów, jak chociażby drogi osadników z Kresów. To jakby pointa. W 2010 roku na obchody 50. rocznicy miał przyjechać prezydent Lech Kaczyński. Nie było Go. Smoleńsk...

Przypomnijmy, że inicjatorem nadania obchodom rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich wyjątkowej rangi jest „Gazeta Lubuska”. Przed rokiem byliśmy producentem fabularyzowanego dokumentu, który emitowany był w telewizji i prezentowany był z powodzeniem na kilku festiwalach. W tym przygotowaliśmy wyjątkowy album, w którym znajdą się zdjęcia, które wcześniej nie były publikowane - "1960 Wydarzenia Zielonogórskie". W sprzedaży od 25 maja.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.