7 nowych przystanków na poznańskiej mapie kolejowej

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Nicole Młodziejewska

7 nowych przystanków na poznańskiej mapie kolejowej

Nicole Młodziejewska

Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec, Poznań Karolin, Poznań Naramowice, Poznań Uniwersytet i Suchy Las - to nowe przystanki pasażerskie, które powstaną na poznańskiej mapie kolejowej.

– Po dosyć konstruktywnych negocjacjach udało nam się przekonać PKP PLK do tego, żeby przeprowadzić szczegółowe analizy w zakresie przewozów pasażerskich. Te analizy dotyczyły zarówno konkretnych miejsc i przystanków, jak i ich lokalizacji – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

- W ramach tych prac projektowych pojawią się nowe przystanki pasażerskie na poznańskiej mapie kolejowej: Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec, Poznań Karolin - w rejonie skrzyżowania z linią kolejową do Wągrowca, Poznań Naramowice - lokalizacja została tak ustalona, aby nie kolidowała z biegiem trasy tramwajowej, Poznań Uniwersytet - w rejonie kampusu Morasko oraz Suchy Las.

7 nowych przystanków na poznańskiej mapie kolejowej
Nicole Młodziejewska

Dzięki temu przejazd z Franowa na pętlę Jana III Sobieskiego, który obecnie trwa 34 minuty, skróci się o kilka minut. Tak samo będzie w przypadku przejazdu pomiędzy Piątkowem a Starołęką.

W czwartek miasto podpisało umowę z firmą BBF Sp. z o. o, która stworzy koncepcję powiązania nowo projektowanych przystanków w ramach obwodnicy towarowej Poznania.

– Projekt ten jest dopełnieniem znacznej części inwestycji kolejowych w Poznaniu i połączeniem tej kolei obwodowej Poznania z ruchem miejskim. Naszym celem jest poprawa komunikacji pasażerskiej

– mówi Maciej Adamczak, prezes BBF Sp. z o.o.

Ważnym elementem będzie budowa łącznicy kolejowej pomiędzy obwodnicą kolejową miasta Poznania a linią kolejową w kierunku Piły, pomiędzy przystankiem Suchy Las a istniejącym przystankiem Strzeszyn.

Modernizacja obwodnicy towarowej Poznania jest obecnie w fazie projektowania. Wartość umowy wynosi około 150 tys. zł brutto, a czas realizacji zlecenia przewidziano na grudzień.

7 nowych przystanków na poznańskiej mapie kolejowej
Grzegorz Dembiński

Czym jest PKM?

Poznańska Kolej Metropolitalna zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych między Poznaniem oraz miejscowościami oddalonymi od niego o około 50 kilometrów. Docelowo pociągi miałyby jeździć do i z Poznania co pół godziny w godzinach szczytu, w dziewięciu różnych kierunkach.

Projekt wystartował 10 czerwca, kiedy to pociągi zaczęły kursować zgodnie z docelowym harmonogramem na czterech trasach z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina.

W kolejnych latach, po zakończeniu aktualnie trwających remontów, mają wystartować połączenia Kolei Metropolitalnej z Poznania do Wrześni, Gniezna, Rogoźna, Kościana oraz Wronek.

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.