Joanna Krężelewska

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w regionie

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w regionie Fot. Polska Press
Joanna Krężelewska

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Tak zaczęło się Powstanie Warszawskie. O wydarzeniach tych pamiętamy w całym regionie.

W Koszalinie

Uroczystość poświęcona 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się dziś o 17 przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego (Skwer Ofiar Katyńskich). Będą okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, hymn i złożenie kwiatów. O godz. 17 rozlegnie się dźwięk syren - w ten sposób upamiętniony zostanie czas rozpoczęcia walk w stolicy w ramach Akcji „Burza” (Godzina „W”).

W Sianowie

Część oficjalna rozpocznie się w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich dziś o godz. 16.30. O godz. 16.55 zabrzmi hymn narodowy, a o godz. 17 dźwięk syreny rozpocznie uroczystość. Głos zabierze m.in. mieszkający w Sianowie powstaniec Aleksander Kaczorowski. Część oficjalną zakończy Apel Pamięci i salwa honorowa. O godz. 17.45 rozpocznie się wielkie plenerowe widowisko historyczne „Magda na Gęsiej”. W pierwszych dniach powstania oddziały AK zdobyły dwa czołgi, którym przywrócono sprawność i wcielono do służby. Jeden z nich, o nazwie „Magda”, wsparty przez oddziały batalionu „Zośka”, 5 sierpnia 1944 zdobył i oswobodził 348 żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego przy ulicy Gęsiej, tzw. „Gęsiówki”. To wydarzenie jest inspiracją dla widowiska. O 18.45 rozpocznie się koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Michała Kowalonka (wokal) i Jacka Szwaja (pianino, wokal). Miejsce - muszla koncertowa w Parku im. Powstańców Warszawskich. Na wszystkich czekać będzie ognisko z kiełbaskami oraz krupnik.

W Darłowie

Zbiórka na placu przed ratuszem o godz. 16.50. O godz. 17 uruchomione zostaną syreny. Zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Po hymnie rozpocznie się spotkanie z kombatantami (sala konferencyjna Urzędu Miejskiego w Darłowie). O godz. 18 rozpocznie się msza za Ojczyznę i w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, a po niej koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu Trzynastka i Przyjaciele.

W Dąbkach

1 sierpnia o godz. 17 w Dąbkach w gm. Darłowo rozpocznie się inscenizacja historyczna nawiązująca do wydarzeń sprzed 74 lat. Zaplanowano ją w centrum miejscowości przy głównej ulicy - Darłowskiej.

W Szczecinku

Uroczystości odbędą się dziś o godz. 17 na cmentarzu komunalnym przy kaplicy. Punktualnie o 17 - w godzinę W - zawyją też syreny alarmowe. Na urzędach i budynkach administracji publicznej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi.

W Kołobrzegu

W Kołobrzegu na obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kołobrzegu. Uroczystości odbędą się w środę, na cmentarzu komunalnym przy kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej. Początek o godz. 17.

Joanna Krężelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.