80. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Białymstoku. Zobacz, jakie uroczystości przygotowały podlaskie instytucje

Czytaj dalej
Fot. Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Białymstoku. Zobacz, jakie uroczystości przygotowały podlaskie instytucje

Julita Januszkiewicz

Koncerty, konkursy, słuchowiska i przedstawienia - odbędą się w ramach 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Do obchodów włączają się podlaskie instytucje.

Chcemy, by to co się stało w Katyniu 80 lat temu dotarło do mieszkańców i do młodego pokolenia. O Katyniu powinniśmy pamiętać. Powinniśmy mówić o tej ofierze jaka została złożona przez naród polski podczas II wojny światowej - podkreśla Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

W 2020 roku obchodzić będziemy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej – wiosną 1940 roku NKWD zamordowało ponad 22 tysiące polskich jeńców.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza 31 marca o godz. 18 do Spodków na słuchowisko poświęcone mordowi katyńskiemu, której autorką jest dziennikarka Gabriela Walczak.

Czytaj też: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to przeszłość. Instytucja zmieniła się w Podlaski Instytut Kultury (zdjęcia)

- Proponujemy dzieciom i młodzieży udział w konkursie na najciekawszą fotorelację z obchodów 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie ich szkół i miejscowości. Fotorelacje zamieścimy na stronach Podlaskiej Platformy Edukacyjnej oraz na Wrotach Podlasia. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone - mówiła Bożena Nienałtowska, dyrektorka departamentu edukacji

W obchody rocznicy włącza się także Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z kolei Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach proponuje konkurs metodyczny dla nauczycieli - na scenariusz lekcji bądź uroczystości szkolnej lub projektu edukacyjnego pt. "W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej". Efektem będzie wydanie publikacji.

W organizację obchodów zaangażowały się też podlaskie kulturalne instytucje.

- W tych pięknych uroczystościach nie może zabraknąć akcentu muzycznego. Już teraz serdecznie zapraszamy 8 kwietnia na uroczysty koncert naszej orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej o godz. 19 na dużej scenie - powiedziała Urszula Jabłońska, wicedyrektor OiFP.

Zobacz też : Urszula Jabłońska, była burmistrz Łap, zostanie wicedyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego zapraszają młodzież szkół średnich oraz dorosłych do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie poetyckim ph. „Katyń – słowo i pamięć”. Jest on adresowany do młodzieży i dorosłych. Prace należy przesłać na adres: [email protected] do 15 marca 2020 r. w tytule maila wpisując KATYŃ – SŁOWO I PAMIĘĆ.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku ogłasza konkurs na napisanie sztuki teatralnej inspirowanej wydarzeniami z 1940 roku pt."Wspomnienia o Katyniu". Jest skierowany do uczniów szkół średnich. Próbki tekstów należy przesłać do 14 lutego. Odbędą się warsztaty dramaturgiczne. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Uroczystą premierę zwycięskiej sztuki zaplanowano we wrześniu.

Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.