Krzysztof Błażejewski

94. rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy Bernardyńskiej. Czy są szanse na ustalenie tożsamości?

Ponowny pogrzeb nieznanego powstańca wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej w 1925 roku zgromadził w Bydgoszczy tłumy. Fot. Z archiwum "Expressu" Ponowny pogrzeb nieznanego powstańca wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej w 1925 roku zgromadził w Bydgoszczy tłumy.
Krzysztof Błażejewski

Bydgoszcz wpadła na ten pomysł szybciej niż Warszawa. Idea budowy Grobu Nieznanego Żołnierza, zrodzona po I wojnie światowej, w naszym mieście doczekała się realizacji już 9 sierpnia 1925 roku, zaraz po Łodzi, a 3 miesiące przed stolicą.

Zasadniczą różnicą jednak dotyczącą bydgoskiego pomnika było to, iż został on poświęcony Nieznanemu Powstańcowi Wielkopolskiemu, a nie ogólnie - żołnierzom polskim. W tym czasie uważano bowiem, że to właśnie powstanie wielkopolskie w największej mierze przyczyniło się do powrotu Bydgoszczy do Polski, że to ono było najsilniejszym argumentem podczas rokowań granicznych w Wersalu.

Ranny pod Murowańcem

Dlatego też powstańcy wielkopolscy byli w naszym mieście darzeni wyjątkowym szacunkiem i to im postanowiono wystawić grób, a jednocześnie pomnik chwały.

- Jego odsłonięcie odbyć się miało 6 sierpnia 1925, w rocznicę wymarszu kompanii kadrowej Piłsudskiego - mówi Wojciech Zawadzki z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. - By jednak umożliwić przyjazd gościom i obecność mieszkańcom, uroczystość zorganizowano w najbliższą tej dacie niedzielę.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • ile osób zginęło w bitwie pod Murowańcem
 • czy jest szansa na ekshumację szczątków ciał poległych w bitwie
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.