A na dachach tego zielonogórskiego domu będą solary

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

A na dachach tego zielonogórskiego domu będą solary

Leszek Kalinowski

Nikt już nie będzie narzekał na niskie temperatury. Dom Kombatanta zostanie ocieplony, a prąd będzie ekologiczny...

Dziś w Domu Kombatanta mieszka 188 osób (120 to kobiety). Najstarsza mieszkanka ma 103 lat.
- I mieszka z nami 30 lat. Widać, że dobrze się tu czuje - zauważa dyrektor DPS-u Piotr Mazurek. - Natomiast najmłodsza mieszkanka liczy sobie 44 lata.

Aż 44 osoby mają powyżej 90 lat. 30 mieszkańcy leży w łóżkach. Nie tylko dla nich ważna jest odpowiednia temperatura w pokojach (każdy ma swój, to ewenement w skali województwa!).

Pani Maria przyznaje, że 40-letni budynek wymaga ciągłych remontów. Obiekt daje o sobie znać zwłaszcza w mroźne dni. Te problemy wkrótce się skończą. Za sprawą unijnych funduszy, które udało się pozyskać.

- To kolejny obiekt, służący seniorom, który znalazł się na naszej inwestycyjnej liście - zauważa prezydent Janusz Kubicki. - Koszt modernizacji wyniesie 2,6 mln zł. 85 procent to unijne dofinansowanie.

Prezydent podkreśla, że przetarg na wykonanie zadania wygrała zielonogórska firma - Zakład Remontowo-Budowlany Macieja Jakuboszczaka.

- Jutro spotykamy się z projektantami. Za dwa miesiące planujemy rozpocząć roboty - mówi M. Jakuboszczak. - Termin zakończenia inwestycji to 23 października.

Czytaj więcej we wtorek, 17 stycznia w papierowym wydaniu „Gazety Lubuskiej” oraz w naszym serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Zima w Zielonej Górze nie odpuszcza. Jest niebezpiecznie i ślisko [WIDEO, ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.