Paulina Padzik

A niby dlaczego babcia z dziadkiem nie mogą uprawiać seksu!?

Starsi ludzie boją się napiętnowania ze strony najbliższego otoczenia, które nie rozumie istoty ludzkiej seksualności Fot. 123rf Starsi ludzie boją się napiętnowania ze strony najbliższego otoczenia, które nie rozumie istoty ludzkiej seksualności
Paulina Padzik

To, że człowiek się starzeje, nie znaczy, że w którymś momencie życia wciska mu się guzik „stop” i nie ma już potrzeb seksualnych - mówi dr Anna Mirczak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Czy ludzie starsi mają ochotę na seks?

Oczywiście, w różnym stopniu, bo tak jak 30-latkowie - jedni mają mniejszy popęd seksualny, a inni większy. To, że człowiek się starzeje, nie znaczy, że w którymś momencie życia wciska mu się guzik „stop” i nie ma już potrzeb seksualnych. Mieliśmy kiedyś 80-letnią pacjentkę, która miała mieć usuniętą macicę z przydatkami. Nie chciała się zgodzić, ale nowotwór był tak zaawansowany, że operacja była konieczna. Długo się zastanawialiśmy, z czego wynika niechęć do zabiegu, aż w końcu ktoś zapytał ją, czy współżyje. I powiedziała: Tak, tak, ale rzadko, cztery razy w tygodniu. (śmiech)

Jednak dużo jest osób, które w starszym wieku rezygnują z życia seksualnego.

Lubię takie proste porównanie, że być może osoby starsze nie uprawiają seksu z tych samych powodów, dla których nie jeżdżą na rowerze. Po pierwsze - boją się upadku i kontuzji, po drugie - obawiają się, że zostaną wyśmiane, a po trzecie - może po prostu nie mają roweru.

Wyśmiane?

Tak, boją się napiętnowania ze strony najbliższego otoczenia, które zazwyczaj nie rozumie istoty ludzkiej seksualności. Wiąże się ją wyłącznie z prokreacją, która siłą rzeczy powinna mieć miejsce wyłącznie w wieku młodzieńczym, chociaż wiemy, że dzisiaj ta granica jest mocno przesunięta.

Czytaj więcej:

 • Dlaczego o życiu seksualnym osób starszych tak rzadko się u nas mówi?
 • Seks może być dla seniorów niebezpieczny - prawda czy mit?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Padzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.