Magda Huzarska-Szumiec

A Szymborska na to: poproszę piwo

Szymborska wyczytała w wierszach Kulmowej coś, co było jej bliskie. Był to rodzaj lekko ironicznego spojrzenia na rzeczywistość Fot. MATERIAŁY PRASOWE WYDAWNICTWA ZNAK Szymborska wyczytała w wierszach Kulmowej coś, co było jej bliskie. Był to rodzaj lekko ironicznego spojrzenia na rzeczywistość
Magda Huzarska-Szumiec

Znajomość poetek zaczęła się na drodze zawodowej, ale z biegiem czasu przerodziła się w bliższą zażyłość. Czytając ich listy, można zaobserwować, jak ta przyjaźń ewoluowała, narastała - mówi Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, o wydanej właśnie korespondencji noblistki z Joanną Kulmową, pt. „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!”

Jakie wino lubiła noblistka?
Wisława Szymborska większość życia spędziła w PRL-u, więc nie miała szansy być szczególną koneserką wina. Jak już po nie sięgała, to musiało być czerwone i wytrawne. Nie znosiła win słodkich, a już na pewno tych robionych w domu. Uważała, że picie czegoś takiego jest skandalem. Sama zresztą zrobiła skandal, kiedy po spotkaniu autorskim w Rzymie zostaliśmy zaproszeni na degustację wina do znanego lokalu. Podawano tam szalenie wyrafinowane amarone. Wisława Szymborska zupełnie nie była nim zainteresowana i poprosiła o piwo, na które miała ochotę.

Na zdjęciu, które przedstawia Wisławę Szymborską, obok przyjaciółki na leżaku w Zakopanem i popijającą czerwone wino, wygląda raczej na zadowoloną.
Pewnie w plenerze bardziej jej smakowało.

W dalszej części tekstu:

 • jak rozpoczęła się przyjaźń między Wisławą Szymborska a Joanną Kulmową
 • co je dzieliło
 • czy zostały jeszcze jakieś nieopublikowane listy noblistki
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Magda Huzarska-Szumiec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.