Afera korupcyjna KNF: Dlaczego śledztwo w sprawie afery KNF trafiło do Katowic?

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Patryk Drabek

Afera korupcyjna KNF: Dlaczego śledztwo w sprawie afery KNF trafiło do Katowic?

Patryk Drabek

Bankier Leszek Czarnecki został wczoraj przesłuchany w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Jego zeznania dotyczyły afery związanej z Komisją Nadzoru Finansowego i byłego już szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który miał mu zaproponować łapówkę. Miliarder dotarł do Katowic razem z adwokatem Romanem Giertychem.

Dla mnie jest to przede wszystkim afera korupcyjna - powiedział Leszek Czarnecki przed wejściem do prokuratury. Jak stwierdził, ma nadzieję na to, że śledczy wyjaśnią tę sprawę i ustalą osoby zamieszane w aferę.

- Jeśli ktoś zarzuca destabilizację państwa poprzez ujawnianie korupcji, to chyba nie bardzo wie, o czym mówi - mówił natomiast mecenas Roman Giertych. Zapytany o to, ile jest jeszcze taśm, odpowiedział, że prokuraturze zostaną przekazane wszystkie „informacje właściwe tej sprawie”.

Przesłuchanie Czarneckiego w katowickiej prokuraturze przeciągnęło się do późnego wieczora.

Dlaczego akurat śląski wydział PK wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej? Kierownictwo Prokuratury Krajowej to dziś przede wszystkim śledczy pochodzący z województwa śląskiego albo związani z naszym regionem. Nie tylko I zastępca prokuratora generalnego i prokurator krajowy Bogdan Święczkowski (pracował nad rozbiciem mafii paliwowej), ale także zastępcy prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, Robert Hernard (zajmował się gangami na terenie Gliwic) i Marek Pasionek (pracował nad rozbiciem gangu Krakowiaka).

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.