Album Rodzinny: Z życzeniami dla Młodej Pary z okazji ślubu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Elżbieta Wykrzykowska

Album Rodzinny: Z życzeniami dla Młodej Pary z okazji ślubu

Elżbieta Wykrzykowska

Przed wielu laty panował piękny zwyczaj przesyłania telegramów z życzeniami dla nowożeńców z okazji zawarcia przez nich związku małżeńskiego.

Okres świąt Wielkanocy to czas, kiedy wiele młodych par zawiera związki małżeńskie. Ale dzisiaj chyba już nikt nie otrzymuje z tej okazji telegramów z życzeniami, jak to bywało dawniej.

Wśród moich rodzinnych pamiątek zachował się album z telegramami, które otrzymali w dniu ślubu moi dziadkowie - Bernard i Leokadia Jaugschowie. Album jest zielony, z wytłoczonym złotym napisem: TELEGRAMY. W środku doliczyłam się aż 149 telegramów, 27 laurek, wizytówek i listów, pisanych najczęściej po niemiecku z życzeniami dla Młodej Pary.

Ślub moi dziadkowie brali w Podgórzu. Co prawda nie na Wielkanoc, ale 21 października 1918 r., a więc na niecały miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców Podgórza i Torunia były to jednocześnie ostatnie dni istnienia w granicach niemieckiej Drugiej Rzeszy.

Panna Młoda w dniu ślubu miała 22 lata. Była najstarszą córką znanego podgórskiego mistrza rzeźnickiego Maksymiliana Nogi i jego żony Tekli z domu Stroińska. Moi pradziadkowie byli ludźmi szanowanymi, znanymi z ofiarności i dobroczynności, a Maksymilian Noga otrzymał w 1934 r. tytuł honorowego obywatela Podgórza.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Elżbieta Wykrzykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.