Ale zanim wskoczysz do wody, upewnij się, że jest czysta

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
redakcja Gazety Lubuskiej

Ale zanim wskoczysz do wody, upewnij się, że jest czysta

redakcja Gazety Lubuskiej

Nawet 40 stopni w słońcu może być w weekend w lubuskich miastach. Planujecie odpoczynek nad wodą? Wybierzcie bezpieczne plaże.

Upały w weekend mają być takie, że przed wysoką temperaturą ostrzega nawet... centrum zarządznia kryzysowego przy wojewodzie lubuskim.

I nie ma w tym przesady: w sobotę i niedzielę termometry w cieniu mają sięgnąć 33 stopnia, co oznacza, że w słońcu będzie na pewno grubo ponad 40 kresek. Taki zaduch może być niebezpieczny dla osób starszych, ze słabym sercem i dla ciśnieniowców - oni najlepiej niech zostaną w domach.

Uważajcie też na dzieci - czapka z daszkiem, kapelusz, woda i krem z filtrem to nawet na najkrótsze weekendowe wyprawy obowiązkowy ekwipunek.

Na plażę marsz

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że plaże w Lubus¬kiem będą w sobotę i niedzielę przezywać oblężenie. Za radą Agnieszki Woźniczki, kierowniczki oddziału higieny komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gorzowie, radzimy wybierać sprawdzone plaże - gdzie woda przechodzi badania.

Tak jest na wszystkich lubus¬kich kąpieliskach, których w tym roku ma działać sześć: w powiecie krośnieńskim nad jeziorem Glibiel; w powiecie międzyrzeckim nad jeziorami Głębokie i Lubikowskie; we wschowskim nad jeziorami Sławskim i Lgińsko oraz w strzelecko - drezdeneckim nad jeziorem Lipie.

Tu też można

Bezpiecznie możecie kąpać się także „w miejscach wykorzystywanych do kąpieli” - to nazwa mniejszych ośrodków, często plaż administrowanych przez gminę, gdzie jest ratownik, wydzielone miejsce do wypoczynku na kocu, a woda także jest pod lupą. Mamy ich w Lubuskiem zdecydowanie więcej, niż kąpielisk.

Dla własnego bezpieczeństwa (a nie chodzi tylko o groźbę utonięcia, ale i o wizyty u dermatologa...) zawsze wybierajcie plaże strzeżone i z przebadaną wodą. Wystarczy poszukać przy plaży informacji - na tablicy musi być wskazanie, kto jest administratorem i kto odpowiada za kąpielisko.

Jeśli jednak w trakcie wakacyjnych wyjazdów przyjdzie Wam wypoczywać w miejscach, których nie znacie albo w których jesteście pierwszy raz, to też jest sprytne rozwiązanie: wystarczy zajrzeć na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Klikasz i wiesz

Właśnie tam -pod adresem sk.gis.gov.pl - znajdziecie wyszukiwarkę kąpielisk (wyłącznie!) i najnowsze dane o jakości wody. Sprawdzanie trwa dosłownie kilka sekund, a wyniki są zawsze aktualne.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.