Altanki, alejki, plac zabaw, stawy. Nowe życie placu przed urzędem

Czytaj dalej
Fot. Gmina Supraśl
Julita Januszkiewicz

Altanki, alejki, plac zabaw, stawy. Nowe życie placu przed urzędem

Julita Januszkiewicz

Tak studenci architektury wyobrażają sobie park miejski w Supraślu. Teraz jest on ogołocony z drzew. Urzędnicy właśnie rozstrzygnęli konkurs na urządzenie tego miejsca. Potem chcą szukać pieniędzy

Oczywiście, dominuje zieleń. Ale pomyślałyśmy też o miejscach, przy których można byłoby wypocząć i miło spędzić czas - mówi Katarzyna Samełko, studentka architektury krajobrazu na Politechnice Białostockiej.

Z Izabelą Jarmołowską i Małgorzatą Lewszą zaprojektowały ścieżki spacerowe, a także plac zabaw dla dzieci oraz altanki i stoły do gry w chińczyka lub ping ponga. Urokliwym zakątkiem będą też stawy z pomostami. Praca białostockich studentek zajęła trzecie miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania parku miejskiego w Supraślu.

To był ładny skwer naprzeciwko magistratu. Był, bo 17 czerwca 2016 został doszczętnie spustoszony przez potężną nawałnicę, która przeszła nad Supraślem. Park mocno ucierpiał. Wszystkie najładniejsze drzewa zostały powyrywane z korzeniami. - Teraz trzeba to miejsce odnowić - przyznaje Mariusz Żukowski, sekretarz gminy Supraśl.

Władze Supraśla szukają więc inspiracji. Liczyły na podpowiedzi fachowców. Stąd narodził się pomysł na zorganizowanie konkursu. Komisja nie przyznała pierwszego miejsca. Drugie miejsce otrzymały: Kinga Zając i Emilia Dzięgielewska, studentki architektury i urbanistyki na Politechnice Poznańskiej.

Taki pomysł na urządzenie parku miejskiego w Supraślu mają Katarzyna Samełko, Izabela Jarmołowska i Małgorzata Lewsza. Przede wszystkim ma tu dominować
Gmina Supraśl

- Nawiązałyśmy do założenia w XVII wieku. Głównym punktem naszej pracy jest okrąg, w którym mogą rosnąć różnorodne kwiaty i krzewy. Do nich będą prowadziły ścieżki. Będzie też dużo drzew, brzozy, graby i lipy. Chcemy też wyszczególnić pomnik - opowiada Emilia Dzięgielewska.

Tyle samo punktów i drugie miejsce otrzymali także Joanna Orłowska, Agnieszka Danieluk, Paulina Klimiuk i Nezar Al-Shokliya, studenci Politechniki Białostockiej. - Nagrodzone prace wyróżniały się wysokim poziomem warsztatowym i oryginalnością. Zachowano też historyczne walory - chwali Mariusz Żukowski.

Czy i jak gmina skorzysta z pomysłów studentów? Kiedy można spodziewać się renowacji parku? - Nie ma jeszcze konkretnych planów. Musimy też zdobyć pieniądze z zewnątrz - odpowiada sekretarz gminy.

Przypomnijmy, że nawałnica, która w połowie czerwca ubiegłego roku przetoczyła się nad Supraślem, wyrządziła więcej szkód. Powyrywane z korzeniami drzewa trzeba było uprzątnąć także koło prawosławnego klasztoru oraz nad rzeką, na bulwarach. Ogromne i powalone pnie zrujnowały też ogrodzenie Teatru Wierszalin.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.