Ambaras z Grabówką

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Tomasz Maleta

Ambaras z Grabówką

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety dotyczący sytuacji związanej z gminą Grabówka i sporem mieszkańców z gminą Supraśl.

Gdy wydawało się, że kurz bitewny między Supraślem i Grabówką opadł przynajmniej do wyborów samorządowych, klinem w „zawieszenie broni” wszedł Trybunał Konstytucyjny. Orzekł, że rozporządzenie rządu PiS, likwidujące powołaną przez rząd PO gminę, jest niezgodne z konstytucją.

Z jednej strony wyrok jest sukcesem mieszkańców Grabówki, ale też i samej podlaskiej Platformy Obywatelskiej, która postawiła się w roli ich adwokatów. I to z taką determinacją, jakby był to ostatni bastion PO w regionie. Na awersie jest natomiast burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i poseł PiS Jarosław Zieliński. Ten pierwszy za wszelką cenę nie chciał przejść do historii jako włodarz, za którego rządów doszło do podziału gminy. Ten drugi, bo to z MSWiA (jest jego wiceszefem) wyszło rozporządzenie, na którym teraz suchej nitki nie zostawił Trybunał.

No i mamy ambaras. Platforma nie może już mówić, że Trybunał jest sparaliżowany, a PiS, że wyprostowany.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.