Andrzej Duda: Nie byłoby UE bez Monte Cassino

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Sylwia [email protected]

Andrzej Duda: Nie byłoby UE bez Monte Cassino

Sylwia [email protected]

Wywalczyliśmy swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią święte prawo do decydowania o porządku, bezpieczeństwie Europy i świata - mówił polityk.

Prezydent Andrzej Duda podczas trzeciego i ostatniego dnia wizyty we Włoszech wziął udział w uroczystościach na Monte Cassino w 72. rocznicę zwycięskiej bitwy Polaków. - Nie byłoby UE, gdyby nie przelana polska krew w czasie II wojny światowej - mówił na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Przyczyniliśmy się do wolności w Europie, walczyliśmy o nią, budowaliśmy wspólną Europę. Nie byłoby jej, nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew przelana podczas drugiej wojny światowej - mówił polski prezydent. Jak dodał, cmentarz na Monte Cassino jest świadectwem wspólnoty Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów.

Prezydent dodał, że to oni i ich polegli przyjaciele przynieśli wolność Polsce i Europie. „Najpierw Europie, bo niestety zdradzono was w Teheranie, Jałcie, Poczdamie i Polska przez 50 lat nie była wolna, nie była suwerenna, nie była niepodległa. Ale dzisiaj jest, także dzięki waszej odwadze, waszej krwi, a może przede wszystkim dzięki niej”.

Wspomniał też, że pieśń o czerwonych makach na Monte Cassino, które zamiast rosy piły polską krew, była polską pieśnią narodową śpiewaną w podziemiu często potajemnie, zwłaszcza w czasach stalinowskich. W uroczystościach na Monte Cassino wzięli udział para prezydencka, przedstawiciele władz polskich i włoskich, a także weterani Drugiego Korpusu Polskiego. Gości przywitał m.in. burmistrz Cassino Giuseppe Golino Petrarcone. - Polacy dowodzeni przez gen. Władysława Andersa dokonali niemalże niemożliwego. Od tego momentu narodziła się więź między narodem polskim a Cassino - podkreślał Petrarcone.

O wydarzeniu nie zapomniał papież Franciszek. Podczas środowej audiencji generalnej podkreślał, że łączy się w tym szczególnym dniu ze wszystkimi Polakami. - Wspominam rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II i pozdrawiam jego rodaków. Łączę się z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, z kombatantami i uczestnikami mszy świętej na polskim cmentarzu na Monte Cassino - mówił papież.

Autor: Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.