Andrzej Gryguć, prezes podlaskiego ZNP: Za wcześnie, aby można było mówić o kredycie zaufania dla ministra Dariusza Piontkowskiego

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sawczuk
Magdalena Kuźmiuk

Andrzej Gryguć, prezes podlaskiego ZNP: Za wcześnie, aby można było mówić o kredycie zaufania dla ministra Dariusza Piontkowskiego

Magdalena Kuźmiuk

Zakładając sytuację, że rząd PiS będzie rządził dalej, wtedy można rozmawiać o kredycie zaufania dla ministra, który będzie mógł faktycznie rozpocząć naprawę polskiej oświaty - mówi Andrzej Gryguć, prezes okręgu podlaskiego ZNP.

Kilka dni temu minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli. Jak Związek Nauczycielstwa Polskiego ocenia taką deklarację?

Andrzej Gryguć, prezes okręgu podlaskiego ZNP: Każda obietnica zwiększenia nakładów jest korzystna. Natomiast to, o czym mówi pan minister, to w zasadzie próba realizacji zobowiązań, które rząd przed samym strajkiem położył na stole. Chodzi o drugą transzę podwyżek w sferze nauczycielskiej od 1 września. W budżecie na ten cel nie było środków, więc była to obietnica bez pokrycia i to przesunięcie, o którym mówił pan minister, jest tego elementem. Ale ten miliard nie wystarczy na podwyżki, ponieważ potrzeba ok. 2,8 miliarda złotych.

Połowa wakacji za nami. Strajk jest zawieszony. Zapowiadaliście jego wznowienie od września. Jakie są nastroje? Podtrzymujecie te zapowiedzi? Czy konieczne będzie referendum?

26 sierpnia mamy w Warszawie spotkanie z wszystkimi prezesami okręgów, wtedy będziemy mówili o tym, jakie są nastroje, jaka jest wola do tego, żeby ewentualnie wejść na drogę dalszego sporu zbiorowego. Zdania prawników są podzielone. Większość uważa, że jednak trzeba będzie przejść przez etap referendum. Jeżeli to faktycznie miałoby nastąpić, to wiadomo, że strajk we wrześniu jest niemożliwy, bo te procedury trwają długo.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.