Antoś z podbydgoskiego Murowańca czeka na Twoją pomoc!

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Hanna Walenczykowska

Antoś z podbydgoskiego Murowańca czeka na Twoją pomoc!

Hanna Walenczykowska

W Bydgoszczy, Murowańcu, Brzozie, Przyłękach, Osielsku, Nowej Wsi Wielkiej i Białych Błotach przeprowadzona zostanie kilkudniowa akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla pięcioletniego Antosia i innych chorych.

Antoś ma 5 lat, mieszka z rodzicami i braćmi w podbydgoskim Murowańcu. Chłopiec jest ciężko chory - zdiagnozowano u niego: opóźnienie psychoruchowe, wodogłowie, niedosłuch i ostrą białaczkę szpikową. W tej chwili otrzymuje morfinę i czeka na kolejną chemię.

Uratować mu życie może przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja DKMS wraz z rodziną szukają dla Antosia niespokrewnionego z nim dawcy. Dlatego też zorganizowano kilkudniową akcję rejestracji potencjalnych dawców, która przebiegać będzie pod hasłem: „Dzień Dawcy Szpiku dla Antosia i Innych”.

Kto może być dawcą?

Fundację DKMS, która wystąpiła z prośbą o pomoc w zorganizowaniu akcji do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy wspierać też będą mundurowi z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dziękujemy za pomoc! Razem wesprzemy Antosia, który potrzebuje dawcy. Szukamy, rejestrujemy – mówi Justyna Kołaczek, koordynatorka do spraw rekrutacji dawców Fundacji DKMS i wyjaśnia, że bardzo ważne jest edukowanie ludzi, uświadamianie im jak ważną rolę w ratowaniu życia odgrywają dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych.

Należy wyjaśnić, że zarejestrować mogą się osoby, które ukończyły minimum 18 lat i nie przekroczyły 55 roku życia. Potencjalni dawcy muszą charakteryzować się dobrym stanem zdrowia, ważyć co najmniej 50 kilogramów, mieszkać na terenie Polski. Dawcy muszą wyrazić zgodę na dwie metody pobrania komórek macierzystych.

Niebolesny zabieg

Pierwsza metoda polega na pobraniu ich z krwi obwodowej (zabieg trwa ok. 4 godzin). Druga, to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym - pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku i krwi. Przez kolejne dwa tygodnie następuje regeneracja organizmu dawcy.

- Jestem dawcą, zaczęło się to dwa lata wcześniej. Zarejestrowałem się i znalazłem swojego genetycznego bliźniaka. Cieszę się, że mogłem mu pomóc - mówi Mariusz Wilde, dawca rzeczywisty. - Nie należy się bać, zabieg jest bezbolesny. Trzeba pomagać innym, kiedy przyjdzie ten czas, trzeba powiedzieć sobie jestem gotowy i iść.

Gdzie się zgłosić?

Punkty Fundacji DKMS, w których przeprowadzona zostanie rejestracja potencjalnych dawców zlokalizowane zostaną w Bydgoszczy oraz na terenie sąsiednich gmin.

W czwartek (14 lutego) rejestrować się będzie można w SP w Nowej Wsi Wielkiej (w godz. 10-17), w piątek (15 lutego) w ZSO nr 1 przy Placu Wolności 1 w Bydgoszczy (w godz. 8-13), w niedzielę (17 lutego) w bydgoskiej parafii pw. Chrystusa Króla przy ul. Lotników 1 (w godz. 9-20) oraz w salkach katechetycznych parafii w: Murowańcu, Brzozie, Osielsku, Nowej Wsi Wielkiej, Przyłękach i Białych Błotach.

W środę (20 lutego) rejestracja odbędzie się w Bydgoszczy w ZS nr 19 przy ul. Adama Grzymały-Siedleckiego 11, a w sobotę i niedzielę (23-24 lutego) w centrach: Focus Mall (w godz. 9-21), Galerii Pomorskiej (sobota w godz. 9-21, niedziela 10-20), McFIT Zielone Arkady (w godz. 10-20), Castorama (sobota w godz. 9-20, niedziela w godz. 10-20).

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.