Architekci z Poznania zmienią planetarium w Parku Śląskim

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiał orgaznizatora
Magdalena Tarnowska

Architekci z Poznania zmienią planetarium w Parku Śląskim

Magdalena Tarnowska

Jury obradowało dwa dni. Wczoraj w południe w Katowicach spośród 19 prac wybrano projekt przebudowy najstarszego planetarium w Polsce.

Nie Tomasz Konior, nie projektanci Muzeum Śląskiego, lecz autorzy przebudowy Filharmonii Śląskiej w Katowicach będą mieć szansę na przebudowę Planetarium Śląskiego. Firma Consultor Sp. z o.o. z Poznania wygrała konkurs na sporządzenie koncepcji architektonicznej, w myśl której obiekt zostanie przebudowany i zmodernizowany. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu.

Zwycięski projekt to koncepcja, która w niewielkim stopniu zmieni zabytkowy obiekt z 1955 roku, od pokoleń kojarzony z Górnym Śląskiem, i największe oraz najstarsze planetarium w Polsce. Jego innowacyjność polega na ciekawym zaaranżowaniu przestrzeni wokół obserwatorium astronomicznego.

- Projekt wpisuje się harmonijnie zarówno w otoczenie Parku Śląskiego, jak i w obszar istniejących już kubatur planetarium. Autorzy proponują nową, niedominującą wartość przestrzenną, wkomponowaną w krajobraz parku. Połączenie placu Mikołaja Kopernika z nowym placem przed wejściem tworzy współczesny układ urbanistyczny, który zachowuje ikonicznie postrzegany widok na całe planetarium - uzasadniali swój werdykt członkowie komisji.

- Wyróżniona praca ujęła nas tym, że subtelnie wprowadza nową funkcję, nie dominując istniejącego obiektu - mówił Piotr Buśko, przewodniczący sądu konkursowego

- To pomysł na architekturę najwyższych lotów. Taką, która szanuje przestrzeń parku i równocześnie wnosi do niego pewną wartość dodaną - ocenił tuż po ogłoszeniu wyników Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego.

Drugie miejsce w konkursie zajęła EM4. Pracownia Architektury Brataniec z Krakowa. Trzecie - M.O.C. Architekci z Katowic. - Nasz projekt polegał na stworzeniu nowej jakości przede wszystkim w obszarze strefy wejściowej. Włożyliśmy dużo pracy, aby wpisać go w istniejącą tkankę. Trzecia nagroda jest dla nas fantastycznym wyróżnieniem - mówi Martyna Wyrwas z biura architektonicznego M.O.C. Architekci. Specjalne wyróżnienie otrzymał zespół ze Szczecina - Biuro Projektowe Maxberg.

Nagrodą dla zwycięzców jest 15 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki. Bo zwycięzca może odmówić realizacji projektu. W tym przypadku konieczne będzie znalezienie innego wykonawcy.

Projekt został wybrany. Teraz urząd marszałkowski będzie aplikował o środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt przebudowy nie może przekroczyć kwoty 28 mln złotych brutto. Pozostała część pieniędzy (63 mln) przeznaczona zostanie na sprzęt i wyposażenie planetarium. Prace budowlane rozpoczną się dopiero jesienią 2017 roku i będą realizowane do czerwca 2019. Prace remontowe związane z częścią ekspozycyjną budynku ruszą najprawdopodobniej pod koniec marca 2018. Według harmonogramu, modernizacja planetarium powinna zakończyć się w 2020 roku.

Przypomnijmy: konkurs na przebudowę Planetarium Śląskiego został ogłoszony 15 kwietnia. Wstępne eliminacje zakończono 10 maja, a 53 z 63 ofert przeszły do kolejnego etapu. Termin złożenia prac minął 26 lipca. Do organizatora wpłynęło 19 prac. Komisja obradowała przez dwa dni, by spośród dobrych projektów wybrać ten najlepszy.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Magdalena Tarnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.