Tomasz Mikulicz

Architektura ceglana w Białymstoku: Koszary, carskie więzienie, magazyny wojskowe i budynek sztabowy. To zostało z ceglanych budynków

Tak wygląda budynek koszarowy nr 5 na terenie obecnej siedziby podlaskiego oddziału Straży Granicznej przy ul. Bema 100. Przed laty mieściła się tu stołówka Fot. Książka [/quot/]Architektura ceglana w Białymstoku[/quot/] Tak wygląda budynek koszarowy nr 5 na terenie obecnej siedziby podlaskiego oddziału Straży Granicznej przy ul. Bema 100. Przed laty mieściła się tu stołówka i kuchnia.
Tomasz Mikulicz

W tym tygodniu kontynuujemy spacer po ceglanym Białymstoku. Tym razem wyruszamy tropem dawnych obiektów wojskowych i więziennych.

Zacznijmy od zespołu koszar 12. Mariampolskiego Pułku Dragonów przy ul. Bema 100, czyli obecnej siedziby podlaskiego oddziału Straży Granicznej. Zespół powstał w 1887 roku. Podczas I wojny światowej wiele budynków zostało zdewastowanych. Spłonęła też koszarowa cerkiew.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości koszary przejęło Wojsko Polskie. W 1927 roku kompleks zasiedlony został przez 14. Dywizjon Artylerii Konnej, który pozostał w nim do 1939 roku. W latach 1939-41 stacjonowany tu wojska rosyjskie, a do 1944 roku - niemieckie. Gdy Rosjanie ponownie zajęli Białystok, w koszarach umieścili własne oddziały, które wczesną jesienią 1944 roku ustąpiły miejsca 1. Pułkowi Piechoty Wojska Polskiego, a następnie 18. Dywizji Piechoty. W latach 1945-46 wykonywano tu wyroki śmierci.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.