Arcybiskup Tadeusz Wojda: Nie powinniśmy zgadzać się na negowanie naszych korzeni

Czytaj dalej
Marta Gawina

Arcybiskup Tadeusz Wojda: Nie powinniśmy zgadzać się na negowanie naszych korzeni

Marta Gawina

Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, opowiada o tradycjach wigilijnych w domu rodzinnym, Świętach Bożego Narodzenia we Włoszech i Rwandzie. A także o tym, że muzułmanie na Zachodzie nie doceniają nas, nie traktują poważnie, bo my sami siebie nie traktujemy poważnie, podważając własną przeszłość i wartości.

Boże Narodzenie to święta, podczas których chyba najczęściej wspominamy rodzinny dom.

Rzeczywiście, Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi. Zwłaszcza w tradycji polskiej. Narodzenie Jezusa Chrystusa dokonało się w rodzinie. Dlatego mamy to naturalne połączenie świąt z rodziną. Przeżywane są bardzo głęboko i bardzo radośnie właśnie w rodzinnym gronie. Ja bardzo często spędzałem Boże Narodzenie w Polsce, nawet jeśli przez tyle lat mieszkałem w Rzymie. Z wielką radością przyjeżdżałem na święta do kraju. W ostatnich 20 latach byłem prawie zawsze, zwłaszcza że byli jeszcze starsi rodzice, którzy na mnie czekali. Starałem się przyjeżdżać nawet na dwa dni, na same święta, żeby przeżywać je wspólnie z rodziną.

Jakie są księdza arcybiskupa te najpiękniejsze świąteczne wspomnienia z czasów dzieciństwa?

Ja mam bardzo piękne wspomnienia. Święta wywoływały w nas, w dzieciakach, wielką radość duchową. Już od pierwszej niedzieli Adwentu chodziliśmy z mamą na Mszę świętą roratnią. Do dzisiaj pamiętam, że mimo śniegu i mrozu śpieszyliśmy się na godz. 6 rano do kościoła. Mama szła pierwsza, bo robiła na śniegu ślady, a my za nią. Do kościoła mieliśmy prawie 3 kilometry przez pola. To była duża wyprawa, ale szło się z ochotą. Gdy służyłem już jako ministrant, po roratach wracało się do domu, szybkie śniadanie i do szkoły.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • Dowiesz się, jak w dzieciństwie święta spędzał abp Tadeusz Wojda
 • Jaką kolędę lubi najbardziej metropolita białostocki
 • Jak wyglądają święta w innych częściach świata
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.