Artyści kilkanaście dni spędzili na malowaniu zabytków Chełmna i gminy Kijewo Królewskie

Czytaj dalej
Fot. Maria Ratajczyk
Monika Smól

Artyści kilkanaście dni spędzili na malowaniu zabytków Chełmna i gminy Kijewo Królewskie

Monika Smól

Otwarcie wystawy VI Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w powiecie chełmińskim odbyło się w w kościele podominikańskim przy ul. Wodnej w Chełmnie.

Goście, którzy chcieli jako pierwsi zobaczyć pracę malarzy z całego kraju, dopisali.

Efekt kilkunastodniowej pracy artystów można w tym miejscu podziwiać do końca sierpnia.

Plener wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez powiat. To artystyczne wydarzenie współorganizowane i współfinansowane jest co roku przez jedną z gmin.

- Współorganizatorami poprzednich edycji pleneru były gminy: Chełmno, Kijewo Królewskie, Unisław, Lisewo i Papowo Biskupie - informuje Maria Ratajczyk ze Starostwa Powiatowego w Chełmnie. - Dzięki przyjęciu takiej formuły, co roku kilkunastu artystów z całej Polski maluje zarówno Chełmno, jak i mniej znane obiekty znajdujące się na terenie całego powiatu. W tym roku swoim udziałem zaszczyciło nas czternastu artystów, między innymi z Wrocławia, Zielonej Góry, Warszawy, Płocka, Sanoka, Pionek, Sanoka, Lublina, Tarnowa oraz Wejherowa.

Komisarzem pleneru była chełmińska malarka - Jadwiga Maj.

Tegoroczny plener powiat organizował po raz drugi z gminą Kijewo Królewskie. Przyświecało mu hasło „Śladami chrześcijańskiego dziedzictwa”. Temat nawiązywał zatem do bogatego dziedzictwa sakralnego na ziemi chełmińskiej oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski i ustanowionego przez Sejmik Województwa roku 2016, Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Podobnie jak w roku ubiegłym, plener był współfinansowany z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.