Autobusy mają stać przy dworcach PKP

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Marek Białowąs

Autobusy mają stać przy dworcach PKP

Marek Białowąs

Zielonogórski PKS chce sprzedać budynki w Sulechowie i Świebodzinie oraz bazę magazynową w Krośnie Odrzańskim

- Likwidacja dworca autobusowego to jakiś absurd - mówi Czytelniczka z Sulechowa, która zadzwoniła do redakcji ,,GL’’ informując, że dworzec PKS zostanie sprzedany. Poprosiła też, aby redakcja wyjaśniła, jak będzie rozwiązana sprawa komunikacji autobusowej bez dworca.

Okazuje się, że informacje mieszkanki Sulechowa są prawdziwe, jednak nie ma obaw, że mieszkańcy zostaną pozbawieni autobusów do Zielonej Góry czy Świebodzina.

Zielonogórski PKS rzeczywiście planuje sprzedaż dworca w Sulechowie, Świebodzinie i bazy magazynowej w Krośnie Odrzańskim. Ogłoszenie w tej sprawie można przeczytać na stronie internetowej przewoźnika.

I tak dworzec w Sulechowie został wyceniony na ponad 1,5 mln zł. Nieruchomość ta jest położona w centrum, blisko rynku i miejskiego ratusza. A obiekt w Świebodzinie wyceniono na 1,67 mln zł. Jest on położony pomiędzy ul. Grottgera i Opałową w śródmiejskiej części miasta na terenie zabudowy o funkcji handlowo - usługowej.

Zamiar sprzedaży tych dworców nie oznacza jednak, że PKS rezygnuje ze świadczenia usług w dwóch miastach.

- Stan techniczny dworca w Świebodzinie jest bardzo zły. Trzeba go przebudować - mówi Jerzy Wojciechowski, dyrektor d/s technicznych PKS-u. - W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na dworce w mniejszych miejscowościach jest bardzo małe. Podróżni, którzy wybierają autobus, przychodzą na dworzec na krótko przed planowanym odjazdem. Wystarczyłby zwyczajny przystanek. Tak się jednak składa, że znajdujący się tuż obok dworzec PKP będzie remontowany. Koleje zwróciły się do nas z propozycją, użyczenia nam części dworca po remoncie.

Propozycja PKP przypadła do gustu szefom PKS-u. Dlatego postanowili, że po sprzedaniu nieruchomości, podróżni będą korzystali z dworca kolejowego.

- Kolej podobną propozycję złożyła w przypadku Sulechowa. Jednak tu jest kłopot, że tam dworzec PKP jest daleko od centrum miasta - tłumaczy J. Wojciechowski. - Dlatego tam zrobimy bazę dla autobusów. A na dworcu autobusowym zostawimy dwa stanowiska dla podróżnych i kasę.

W Krośnie Odrzańskim na sprzedaż idzie nieużywana już baza magazynowa. Zostaje za to dworzec autobusowy, który jest obecnie w miarę dobrym stanie.

O tym, że PKS chce sprzedać swój dworzec w Świebodzinie ,,GL’’ pisała już rok temu. Wtedy nieoficjalnie mówiono, że do kupna tej nieruchomości szykowała się firma Inbap Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, która buduje w Polsce m.in. galerie handlowe. Również takie łączące funkcję komunikacji publicznej z handlem. O tym, czy plany te zostaną zrealizowane w Świebodzinie, dowiemy się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.