Autobusy w Poznaniu i strefach podmiejskich zmienią kolor na szary? Skąd ten pomysł?

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Cezary Hurysz

Autobusy w Poznaniu i strefach podmiejskich zmienią kolor na szary? Skąd ten pomysł?

Cezary Hurysz

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zaproponował ujednolicenie koloru autobusów w strefach A, B i C. Oznaczałoby to, że barwy zmienią nie tylko autobusy jeżdżące na terenie stolicy Wielkopolski, ale też pojazdy poruszające się po strefach podmiejskich. Zdaniem radnego Poznania, Zbyszka Górnego, autobusy miałyby być przemalowane na szaro.

W dłuższej perspektywie autobusy w strefach A, B i C mają mieć jednakowy kolor.

- Autobusy poszczególnych operatorów znacznie się różnią pod względem kolorystycznym. To prowadzi do chaosu i zagubienia mieszkańców, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. Dlatego chcielibyśmy malować nowe autobusy we wszystkich strefach na jednolity kolor

- mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Niebiesko-biały kolor, odzwierciedlający kolorystykę herbu Poznania, ZTM odrzucił.

- Chodzi o to, żeby były zadowolone wszystkie strony. Nie chcemy narzucać innym gminom kolorystyki naszego miasta - mówi Agnieszka Smogulecka.

Radny miasta z PiS, Zbyszko Górny, zamieścił na swoim profilu facebookowym informację, że są już przymiarki do zmiany barw. Według niego, ZTM zaproponował szary kolor z paskami. Paski miałyby wyróżniać pojazdy z poszczególnych gmin.

- Projekt został wysłany do wszystkich gmin, które są obsługiwane przez tabor ZTM. Teraz trzeba czekać na odpowiedź tych gmin

- mówi Zbyszko Górny.

Koloru póki co nie chce potwierdzić ZTM.

- Na razie nie wiadomo, jaki to będzie kolor. Oprócz tego projekt zakłada ujednolicenie numerów bocznych i taborowych oraz piktogramów informacyjnych (np. oznaczenia miejsc dla niepełnosprawnych - dop. red.) w pojazdach komunikacji miejskiej. Wszystko po to, żeby ułatwić podróż pasażerom - mówi Agnieszka Smogulecka.

ZOBACZ TEŻ: Tak będą wyglądać nowe tramwaje dla Poznania! Zobacz, co zdradza Modertrans [ZDJĘCIA]

Radny PiS jest zdania, że ujednolicenie kolorystyki jest potrzebne.

- Powinniśmy dojść do porozumienia z innymi gminami w kwestii jednolitego koloru. Powstaje pytanie, co jest lepsze. Dostosowanie autobusów innych przewoźników do pojazdów MPK Poznań, czy zmiana kolorów wszystkich pojazdów w strefie A, B i C. Ja osobiście nie jestem za szarym kolorem

- mówi Zbyszko Górny.

Radny zaznaczył też, że pierwsze wyjście byłoby tańsze, ponieważ jest znacznie mniej pojazdów jeżdżących po strefach podmiejskich niż tych poruszających się po strefie A. Rzecznik ZTM mówi jednak, że temat był konsultowany z innymi przewoźnikami.

- Konsultowaliśmy wiele projektów i chcemy uszanować kolorystykę innych przewoźników. Teraz czekamy na ich decyzję - dodaje Agnieszka Smogulecka.

Profil facebookowy Spotted: MPK Poznań opublikował ankietę dla mieszkańców. Wynika z niej, że 77 procent głosujących jest przeciwko zmianie kolorystyki. Oddano ponad 11 tysięcy głosów.

Cezary Hurysz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.