Babcia nie jest kosmitką, ale wnuk krąży po innej orbicie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala / zdjęcie ilustracyjne
Lucyna Talaśka-Klich

Babcia nie jest kosmitką, ale wnuk krąży po innej orbicie

Lucyna Talaśka-Klich

O czym można rozmawiać ze staruszkami? Antek, Dorian i Marta sądzą, że głównie o chorobach, szmateksach i o tym, co było w kościele. Mają po naście lat i rzadki kontakt z osobami starszymi. Tak wyszło.

Mam dwie babcie i jednego dziadka - wylicza Dorian i długo nie może sobie przypomnieć, kiedy ich ostatnio odwiedził. - To chyba było w lipcu, gdy wracaliśmy z wakacji we Francji - wspomina. - Bo u dziadków (rodziców mamy) zostawiliśmy psa. U drugiej babci rodzice byli w Boże Narodzenie. Ja nie poszedłem z nimi, bo mi się nie chciało. Żeby babci nie było przykro, powiedzieli że czytam lekturę, bo w gimnazjum nauki mam dużo. To nie jest tak, że ja jej nie kocham. Rodziców mamy też kocham, ale o czym mam z nimi rozmawiać? O chorobach albo o zakupach w szmateksach?

Różne światy dzielące trzy pokolenia

Marta częściej widuje swoją babcię: - Zwykle raz w miesiącu jeździliśmy do niej we trójkę, ale ostatnio kilka razy udało mi się wymiksować z wyjazdu - przyznaje nastolatka. - Dlaczego? Po co mam słuchać jej narzekań? Że coś ją boli, albo że w kościele widziała Iksińską i ona krzywo na nią spojrzała? Bo moja babcia ciągle chodzi do kościoła. Co mnie to obchodzi?

Antek ma tylko dziadka: - Fajny jest nawet, ale jak mnie pyta, co ja w tym swoim smartfonie widzę, to wtedy mnie wkurza! Starzy ludzie żyją w innym świecie.

Z dziadkiem Antka rodzina ma problem: - Jest coraz bardziej schorowany i sam sobie nie daje rady, a do domu starców nie chce iść - wyjaśnia chłopak, który z rodzicami mieszka w dużym domu za miastem.

Czy nie znalazłoby się w nim miejsce dla dziadka? - Żeby z nami na stałe zamieszkał? - dziwi się Antek. - Rodzice chyba nie biorą tego pod uwagę. Może dziadek nie chce z nami mieszkać - tego nie wiem. Pewnie nie byłoby razem tak źle. Rodzice ciągle w pracy, naszym domem zajmuje się Ukrainka, pogadać z nią nie można... Tylko o czym miałbym z dziadkiem rozmawiać? Tak przez kwadrans, to jeszcze temat się znajdzie, ale żeby codziennie? Bałbym się, że to nie wypali.

Więcej o relacjach dziadków z wnukami czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.