Oprac. (AB)[email protected]

Babciu, to nie wnuczek, lecz naciągacz. Bądź ostrożna! [wideo]

Oszuści starają się wykorzystać łatwowierność osób starszych. Fot. Dziennik Łódzki Oszuści starają się wykorzystać łatwowierność osób starszych.
Oprac. (AB)[email protected]

W naszym regionie nadal bardzo aktywni są oszuści, którzy naciągają seniorów i kradną im pieniądze.

Działają metodą „na wnuczka i na policjanta”.

- Metoda „na wnuczka” polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia, na przykład wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową - tłumaczy asp. szt. Izabella Drobniecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. - Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.


Wideo: Rozbito gang wyłudzający pieniądze metodą "na wnuczka". Oszuści ukradli ponad 2 mln zł

źródło: CBŚP/x-news

Innym sposobem oszustów jest metoda kradzieży „na policjanta”. Oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. Policja ponownie apeluje o czujność i przypomina, jak należy postąpić w przypadku telefonu o pożyczkę gotówki.

- Nie dajmy się oszukać i bądźmy ostrożni, co pozwoli uchronić nas przed utratą zbieranych latami oszczędności - apeluje I. Drobniecka. I przypomina zasady, które w takich sytuacjach należy stosować: Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc finansową”. Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują. Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję nr telefonu alarmowego 997 i 112.

Autor: (AB)

Oprac. (AB)[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.