Ballada o dziwnym malarzu. To już 25 lat od śmierci Ryśka Riedla. Mówić o nim „lider Dżemu" to za mało

Czytaj dalej
Fot. mat.prasowe
Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego

Ballada o dziwnym malarzu. To już 25 lat od śmierci Ryśka Riedla. Mówić o nim „lider Dżemu" to za mało

Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego

To już 25 lat od śmierci Ryszarda Riedla. Pisać o nim „lider Dżemu”, „wokalista”, „gwiazda sceny” to za mało. Został symbolem całej generacji, wyrazicielem marzeń milionów młodych ludzi, elementem rockendrollowego mitu i ważną częścią śląskiego etosu. 30 lipca 1994 roku – to był „dzień, w którym pękło niebo” – pisali wszyscy, nawiązując do pięknej pieśni Dżemu.

Dżem, Riedel i jego śmierć, hymny pokolenia, niezapomniane koncerty w małych klubach czy wielkim Spodku - to wszystko ważna część życia całej generacji ludzi urodzonych w latach 60. i 70. Fascynujące jest to, że do tej dziś 50-60-letniej „młodzieży” dołączają nowe pokolenia świadomych muzycznie ludzi, którzy dostrzegają w Dżemie ponadczasowy przekaz.
Dżem oczywiście wciąż tworzy i robi świetne rzeczy, ale symbolami na zawsze pozostaną dzieła zespołu z lat 80. i początku 90. – najlepsze, bez wątpienia najważniejsze.

Dżem zatem jest istotną częścią naszej podroży w życiową przeszłość, naznaczone nim są tysiące wspomnień, od pierwszych randek, festiwali, noclegów pod namiotami, po narodziny dzieci, kryzysy życiowe i śmierci. Dżem w najpiękniejszy sposób połączył mądrość tekstów z ujmującą muzyką, wystarczająco nieskomplikowaną, by trafiła wprost w serce, ale i na tyle wyrafinowaną, by powiew sztuki towarzyszył nam z każdym przesłuchaniem. Muzyką jak życie, chciałoby się napisać - raz energiczną i kipiącą radością, innym razem rzewną, liryczną, a może po prostu smutną.

Dżem urodził się na Śląsku i śląski jest do bólu. Chcąc nie chcąc, stał się symbolem śląskiej surowości, śląskiego sentymentalizmu, może nawet śląskiej krzywdy i kompleksu. Miał pokazać Polsce, jak się gra. Jak się gra uczciwie, szczerze. Jak się gra bez blefu i makijażu. Te nadzieje zespół spełniał. Był naszym Dżemem, śląskim, tyskim, katowickim, który zawojował Polskę i pokazał nas od najlepszej strony - co najważniejsze, honornie, bez umizgów, blichtru i czapkowania towarzystwu ze stolicy.

***
W znakomitej książce „Rysiek Riedel we wspomnieniach”, którą wymyślił i opracował Marcin Sitko, widzimy te wszystkie nasze związki z Dżemem. Szeroką aleją suną pokoleniowe przeżycia - Jarociny, Rawy, premiery płyt, ale też pustki w sklepach, brak sprzętu muzycznego, pirackie kasety czy popalanie papierosów na dachu. To wszystko mieści się we wspomnieniach Ryśkowych przyjaciół z dzieciństwa, a potem kumpli ze sceny, współpracowników, wielbicieli, także członków rodziny.

Lecz obok tych prostych wspomnień, mamy w tej książce coś więcej - mamy powszechną tęsknotę za ideałami, które Rysiek wyznawał. Bo przecież ideały te nosimy w sercu wszyscy, ale niewielu z nas decyduje się naprawdę za nimi podążać. Dlatego tak wzdychamy do Riedla - bo tylko on ten swój tobołek z marzeniami rozpakował. Chciał być wolny i mu się udawało. Chciał żyć obok pędzącego świata, lekceważyć etaty, pensje, podwyżki cen i politykę – i żył rodziną, muzyką, miłością. Chciał grać, zawojować sceny, żyć sztuką muzyki i sztuką słowa - i to robił.

Żyliśmy jego życiem, a właściwie on żył za nas. I do dzisiaj nas jego życie fascynuje, bo zrobił Riedel wszystko to, co my chcielibyśmy robić, gdyby nie osaczająca nas zwykłość życia. Pokazał, że z tys-kich bloków można wyfrunąć ponad śląskie dachy, ponad szarość i codzienność, że można podążyć za snem, nawet jeśli to sen wariacki o kowbojach i Indianach w anturażu śląskich hałd.

I gdyby tylko nie te przeklęte narkotyki.

***
Książka Sitki jest wyprodukowana niedorzecznie pięknie. W dobie książek na lichym papierze, o cienkiej okładce i ze stockowymi ilustracjami, mamy tutaj perłę w formie, która świetnie koresponduje z wyjątkowością tych wszystkich intymnych wyznań. Niczym klasycznie cudny, inkrustowany pamiętnik, skrywający największe nasze tajemnice, tak i ta książka w pięknej szacie kryje ważne życiowe refleksje.

Dostajemy 480 stron wspomnień o Ryśku, jego archiwalnych zdjęć, rysunków, a na koniec jeszcze - płytę z dwoma, kto wie, czy nie najbardziej niedocenianymi, Dżemowymi utworami. Jeśli „Dzień w którym pękło niebo” odbierać dzisiaj jak uniesiony metaforą moment przedwczesnej śmierci artysty, to jak zrozumieć „Balladę o dziwnym malarzu”?

Posłuchajmy, wróćmy do tego. To niby o malarzu. Niby też o Ryśku. Ale tak naprawdę o nas wszystkich, którzy marzą o wolności, pięknie, muzyce, zrozumieniu i miłości. A którzy dostają - no cóż - pospolitość uczuć, rutynę politycznych kłamstw i smutę pospiesznego życia.

W 25. rocznicę śmierci artysty wspominamy w Dzienniku Zachodnim tę ważną postać z nową książką Marcina Sitki pod ręką.
Zapraszam na dziennikzachodni.pl, lecz także do papierowego, piątkowego Magazynu DZ.

Tu przeczytasz rozmowę Marka Twaroga z Marcinem Sitką, autorem książki "Rysiek Riedel we wspomnieniach", a także przeczytasz fragmenty wspomnień m.in. Sebastiana Riedla, Karoliny Riedel, Leszka Windera, Michała Giercuszkiewicza. Tutaj też archiwalne zdjęcia.

Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.