Bank mleka w Szczecinie. Ponad dwa litry mleka od dwóch dawczyń

Czytaj dalej
Anna Folkman

Bank mleka w Szczecinie. Ponad dwa litry mleka od dwóch dawczyń

Anna Folkman

Otwarty 24 maja Bank Mleka Kobiecego otrzymał pierwszą partię mleka od honorowych dawczyń. Mleko może być podane potrzebującym go wcześniakom.

Z kobietami, które zgłosiły chęć oddania swojego mleka przeprowadzono wywiad, zostały przebadane i po otrzymaniu pozytywnych wyników badań, mogły rozpocząć ściąganie i oddawanie swojego mleka, którego mają w nadmiarze. Pierwszy transport najcenniejszego dla noworodków pokarmu został dowieziony w specjalnym transporterze-zamrażarce do szpitala na Pomorzanach 7 czerwca – w sumie ponad 2 litry mleka od dwóch honorowych dawczyń.

Bank mleka kobiecego w Szczecinie to szansa na karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. W kraju istnieje 6 takich miejsc – m.in. w Warszawie, Opolu, Wrocławiu czy Toruniu.

- Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie Klinika Patologii Noworodka SPSK nr 2 PUM w Szczecinie rozpoczęła dwa lata temu - podaje Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala. - Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przekazał na ten cel pomieszczenie w jednym z budynków znajdujących się na terenie szpitala, w którym działać będzie bank, natomiast dyrekcja szpitala wygospodaruje środki finansowe na utrzymywanie placówki. Szczeciński bank mleka nie będzie prowadził działalności dochodowej – zarówno donacja, jak i otrzymanie mleka dla dzieci odbywać się będzie bezpłatnie.

W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubu w Szczecinie oraz urząd miasta Szczecina deklarując odpowiednio kwoty ok. 250 i 150 tysięcy złotych. By otworzyć bank mleka potrzeba jeszcze ok. 50 tysięcy. Brakujące środki zbierane będą podczas organizowanego przez Rotary Club Szczecin Center koncertu charytatywnego Mietka Szcześniaka.

Dochód z biletów przeznaczony zostanie na zakup sprzętu i uruchomienie banku mleka. Na koncert, który odbędzie się w Starej Rzeźni w Szczecinie 22 października o godz. 19 mogą przyjść wszyscy chętni. Bilet kosztuje 100 złotych.

- Warto wesprzeć ten projekt - mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska, lekarz kierujący Kliniką Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach – Z mleka, które trafi do naszej placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w naszej klinice, ale także maluszki z całego regionu. Nasz szpital jest wyróżniony tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku, promujemy więc karmienie piersią. Niestety nie wszystkie noworodki mają na to szansę. Bank mleka to dla nich możliwość, by korzystały ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą naturalny pokarm kobiecy - dodaje lekarka.

- Otwarcie banku mleka planowane jest na początek przyszłego roku - dodaje Bartkiewicz. - W przekazanym przez PUM pomieszczeniu konieczne będzie przeprowadzenie remontu. Placówka na Pomorzanach będzie pierwszą i jedyną w północno-zachodniej części kraju.. By sfinalizować tę inicjatywę przyda się każda kwota wsparcia finansowego.

Jak wygląda bank mleka kobiecego?

To najczęściej 1-2 pomieszczenia, działające jak profesjonalne laboratorium. W specjalnych urządzeniach mleko jest badane, przygotowywane do spożycia przez dzieci - wyłącznie wcześniaki. Porcjowane w małych pojemnikach mleko będzie zamrażane i w takiej formie przekazywane potrzebującym.

Konieczny jest zakup m.in. sonikatora (w którym miesza się zebrane od danej mamy mleko), pasteryzatora, analizatora składu mleka (badana jest zawartość białka i tłuszczu, który jest niezwykle ważny w przypadku karmienia maluchów, które przyszły na świat zbyt wcześnie) i zamrażarki. Trzeba przygotować cały system identyfikacji porcji mleka - zbierane będą informacje na temat tego, które mleko od jakiej dawczyni trafi do którego dziecka. Analityk medyczny będzie sprawował nadzór nad całym procesem badania i przygotowania mleka.

Jak to będzie działać?

Kobiety (dawczynie ze Szczecina), które same karmią własne dzieci, a mają dużo pokarmu i mogą go oddać honorowo potrzebującym go wcześniakom (nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia), zostaną przebadane, by mieć pewność, że są zdrowe i mogą przekazać mleko niespokrewnionemu dziecku.

Na czas karmienia piersią otrzymają specjalistyczne, profesjonalne laktatory, które ułatwią im proces ściągania pokarmu oraz pojemniczki do przechowywania mleka. Po ściągnięciu mleka, będą je przechowywać w lodówce, a dwa razy w tygodniu szpitalna karetka zbierze mleko i przewiezie do banku w szpitalu. Położna laktacyjna przekazywać będzie kobietom-dawczyniom wskazówki dotyczące tego, jak powinny się odżywiać, by ich pokarm był pełnowartościowy.

Mleko matki – dlaczego najlepsze?

Choć firmy farmaceutyczne wciąż prowadzą badania i starają się ulepszać skład mleka sztucznego dla niemowląt, to jednak nadal daleko im do prawdziwego mleka kobiecego.

Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy dostarcza dziecku właściwie wszystkich witamin. Oprócz optymalnego składu białek (ułatwiają wchłanianie m.in. cynku i wapnia do organizmu, zawierają enzymy trawienne i te działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), zdrowych tłuszczy (zapewniają dziecku 50 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie, stanowią budulec mózgu i układu nerwowego, zawierają kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym) i węglowodanów (zawierają oligosacharydy, które odżywiają organizm dziecka, wpływają pozytywnie na wzrost flory bakteryjnej w układzie pokarmowym malucha, zapobiegają martwiczemu zapaleniu jelit u wcześniaków i… nie występują w żadnym mleku modyfikowanym) zawiera także zdrowe bakterie, które zasiedlają potem jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego.

Oprócz tego m.in. cholesterol, niezbędny dziecku w 1. roku życia do budowy rozwijającego się mózgu i chroniący go w życiu dorosłym przed zbyt wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu, czynniki przeciwinfekcyjne, komórki macierzyste, mikroelementy, sole mineralne. Dla wcześniaka mleko matki jest po prostu lekiem, które niejednokrotnie ratuje mu życie…

Zobacz również: Kulisy zdrowia: Przegląd porodówek w Szczecinie [WIDEO]

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.