Bardzo dobry rok bydgoskiej transplantologii

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Hanka Sowińska

Bardzo dobry rok bydgoskiej transplantologii

Hanka Sowińska

Pięćdziesiąt trzy nerki przeszczepili lekarze w jedynym - w regionie - ośrodku transplantacji tego narządu. Dwie nerki pochodziły od żywych dawców.

Bilans kończącego się roku w klinice transplantologii i chirurgii ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy cieszy nie tylko pacjentów i ich rodziny.

- W porównaniu z 2014 rokiem przeprowadziliśmy o 18 przeszczepień nerek więcej. Zatem był to udany rok - mówi dr n. med. Aleksandra Woderska, koordynator transplantacyjny w „Juraszu”.

Poprzedni rok był najgorszy w historii kliniki - przeszczepiono tylko 35 nerek!

- To skutek spadku zaufania społeczeństwa do lekarzy i efekt nieodpowiedzialnych wypowiedzi niektórych kolegów, dotyczących śmierci - mówił nam na początku 2015 r. prof. dr Zbigniew Włodarczyk, współtwórca i szef ośrodka przeszczepiania nerek.

W maju placówka obchodziła 15-lecie istnienia, a we wrześniu przeszczepiono 1000 nerkę. Z kolei w listopadzie prof. Włodarczyk odsłonił tabliczkę w bydgoskiej Alei Autografów, gdzie swoje „podpisy” składają osoby szczególnie zasłużone dla miasta i jego mieszkańców.

To nie koniec dobrych wieści. Bydgoski ośrodek transplantacji nerek, wraz z innymi placówkami w kraju, bierze udział w przygotowaniach par do przeszczepień krzyżowych.

- Ośrodki zgłaszają się do „Poltransplantu”, a ten dobiera pary tak, by przeszczepienie narządu przyniosło jak najlepszy efekt terapeutyczny - mówi dr Woderska.

Wyjaśnijmy: krzyżowy przeszczep nerek to metoda transplantacji, która polega na tym, że dwie obce sobie pary wymieniają się nerkami.

Jak się dowiadujemy, już w styczniu 2016 r. planowane jest przyjęcie do kliniki trzech par osób spokrewnionych. Rosną więc nadzieje na to, że zwiększy się liczba przeszczepień nerek od żywych dawców (w ciągu 15 lat w klinice przeszczepiono 23 nerki w ramach dawstwa rodzinnego)

Niestety, mimo wielokrotnych zapowiedzi kończący się rok nie przechodzi do historii jako ten, w którym uruchomiono w Bydgoszczy ośrodek transplantacji wątroby. Według wcześniejszych zapowiedzi „Jurasz” będzie przeprowadzał kilkadziesiąt takich operacji w roku.


Przeszczepy w województwie kuj-pom
Create your own infographics

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.