Będą festiwale, koncerty, spotkania i wydawnictwa

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Jerzy Doroszkiewicz

Będą festiwale, koncerty, spotkania i wydawnictwa

Jerzy Doroszkiewicz

Dotacje prezydenta Białegostoku dostało czterdzieści projektów kulturalnych. Wiele z nich od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ostatnią edycję Lumo Bjalistoko odwiedziło przez dwa dni dziesięć razy więcej osób niż głośny Halfway Festival - cieszy się Damian Dworakowski, szef stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, które od trzech lat organizuje Festiwal Światła i Sztuki Ulicy. Czwartą edycję miasto wsparło największą kwotą spośród wszystkich 40 pomysłów. To aż 80 tys. złotych. - Dostaliśmy o 20 tys. zł więcej niż w 2016 roku, ale wynajęcie jednego rzutnika kosztuje 5 tys. zł - tłumaczy te koszty Damian Dworakowski.

I dodaje, że aby przygotować profesjonalny mapping (grafiki sprawiające wrażenie trójwymiarowych wyświetlane na budynku i dostosowane do jego elewacji) potrzeba dwóch rzutników. A impreza trwa dwa dni.

Tylko 17 tys. zł dostał młody, ale bardzo już ceniony białostocki Teatr Papahema na realizację spektaklu inspirowanego biografią Marii Skłodowskiej-Curie na 150. rocznicę urodzin uczonej.

- Nie jest to kwota, o jaką walczyliśmy, ale jesteśmy i tak wdzięczni, że nasz teatr został doceniony - mówi Mateusz Trzmiel, aktor i współtwórca spektakli. - To będzie okazja, by przedstawić niezwykłą historię kobiety, która myślą wyprzedzała swoją epokę.

Forum Fotografii i Multimediów, które organizuje Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto 2017 zostało wsparte kwotą 50 tys. zł. Dziesięć tysięcy mniej otrzyma Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” na 8. już festiwal literacki „Zebrane”. Ostatnia edycja, zorganizowana w przestrzeni prywatnego klubu, gromadziła bardzo liczną widownię. Również 40 tys. zł przeznaczył prezydent Tadeusz Truskolaski na rodzinną grę planszową „Poznaję Białystok z Patronem Miasta” zaproponowaną przez Archidiecezję Białostocką.

Pełną listę publikujemy na: Prezydent Białegostoku przyznał dotacje na kulturę (pełna lista).

Jerzy Doroszkiewicz

Szeroko pojęta kultura - to temat rzeka, który można eksplorować w nieskończoność. A że w Białymstoku dzieje się wbrew pozorom sporo - warto o tym pisać. A kiedy jest czas - skonfrontować z tym, co dzieje się w Polsce i świecie i podzielić się przemyśleniami z Czytelnikami i Internautami. Stale zaglądamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej, śledzimy poczynania Teatru Dramatycznego, ale nie zaniedbujemy Białostockiego Teatru Lalek i teatru szkolnego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. A zatem - do zobaczenia na imprezach i do poczytania

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.