Będą kary za kłamstwa o Wołyniu?

Czytaj dalej
Piotr Subik

Będą kary za kłamstwa o Wołyniu?

Piotr Subik

Posłowie Kukiz’15 chcą, aby sankcje karne objęły nie tylko osoby fałszujące prawdę o zbrodniach Niemców i Sowietów. Pod sąd mogliby iść także ci, którzy zaprzeczają ludobójstwu dokonanemu przez Ukraińców na Kresach Wschodnich.

– Naprawdę nie może być tak, że w Polsce pojawiają się bezkarnie banderowskie hasła „Sła­wa herojam”, a w szkole z językiem ukraińskim w Barto­szy­cach w bibliotece znajdujemy książkę „Stefan Bandera i ja” – mówi prof. Józef Brynkus, poseł Kukiz’15 i historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Drugie czytanie miał mieć w środę w Sejmie projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Pierwotnie chodziło o wprowadzenie kar za zaprzeczanie zbrodniom dokonanym przez Niemców i Sowietów. Od ponad roku w Sejmie leży jednak propozycja Kukiz’15, aby odpowiedzialnością karną obarczyć także tych, którzy zaprzeczają zbrodniom dokonanym m.in. przez Ukraińską Powstańczą Armię i ukraińskie formacje podległe Trzeciej Rzeszy, w tym okrytą złą sławą 14. Dywizję Grenadierów SS „Galizien”.

Czytaj dalej, a dowiesz się dlaczego marszałek Sejmu zdecydował o przełożeniu rozpatrywania projektu zmian w ustawie o IPN. Czy skuteczne okaże się ściganie tego typu incydentów przez IPN? Jakie będą kary za łamanie praw?

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.