Będzie nowy peron na dworcu głównym w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Paweł Matysiak
Norbert Kowalski

Będzie nowy peron na dworcu głównym w Poznaniu

Norbert Kowalski

W przyszłym roku prawdopodobnie rozpoczną się prace nad budową dodatkowego peronu i przedłużeniem podziemnego tunelu na poznańskim dworcu głównym. Inwestycja pochłonie ok. 100 mln złotych. Nowy peron ma pozwolić na dalszy rozwój dworca oraz kolei metropolitalnej.

O konieczności budowy dodatkowego peronu mówi się już od dłuższego czasu tym bardziej, że w przeszłości na dworcu było już siedem peronów. Jeden z nich został jednak oddany do dyspozycji miastu, dzięki czemu wybudowano przedłużenie trasy PST. To ograniczyło jednak przepustowość dworca, a także szanse na jego dalszy rozwój.

– Wielokrotnie były kierowane do nas różne propozycje, by zwiększyć liczbę peronów na dworcu. Takie głosy pojawiały się zarówno ze strony Urzędu Marszałkowskiego, władz miasta, jak i organizacji społecznych. Braliśmy pod uwagę ich zdanie i doszliśmy do wniosku, że dworzec potrzebuje nowego peronu – opowiada Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych.

Dlatego w styczniu ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonanie projektu nowego peronu. Ten jest już gotowy, podobnie jak zapewnione jest też finansowanie inwestycji, która łącznie pochłonie zapewne ok. 100 mln zł.

– Nowy peron powstanie tuż za peronem 3, od strony centrum handlowego Avenida. Ponadto do nowego peronu zostanie wydłużony także tunel podziemny

– mówi Zbigniew Wolny.

W dalszej części artykułu:

 • Jakie parametry i rozwiązania ma mieć nowy peron?
 • Kiedy najwcześniej mogą rozpocząć się prace?
 • Nasz komentarz.
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.