Będzie wsparcie dla hodowców. Do podziału jest ok. 29 mln euro

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wojtowicz
Lucyna Talaśka-Klich

Będzie wsparcie dla hodowców. Do podziału jest ok. 29 mln euro

Lucyna Talaśka-Klich

Rolnicy cieszą się, że przynajmniej niektórzy z nich dostaną pomoc.

- Ta pomoc na pewno będzie dobrze przyjęta przez producentów trzody, bo sytuacja na rynku jest dramatyczna- mówi Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza (pow. nakielski), który produkuje trzodę w cyklu zamkniętym. - Jest to doraźne rozwiązanie, a potrzebna jest kompleksowa pomoc, którą należy wypracować wspólnie z przetwórcami.

A ta jednorazowa pomoc jest adresowana właśnie do osób produkujących świnie w cyklu zamkniętym.

Trzeba spełnić warunki, by dostać wsparcie

Bo w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów (w sprawie nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych) zapisano, że wsparcie otrzyma rolnik, jeśli m.in.:

- To dobrze, że pomoc przysługuje do rodzimej produkcji - uważa Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Szkoda tylko, że ograniczono ją do cyklu zamkniętego. Bo ten, kto produkuje prosięta i sprzedaje je na polskim rynku (na przykład sąsiadowi), też ma ciężką sytuację.

- To propozycja - wyjaśnia Jacek Bogucki, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa. - Uznaliśmy, że ci, którzy produkują w cyklu zamkniętym, ponieśli największe straty. Poza tym dane z tej produkcji, można najlepiej zweryfikować.

Wiceminister tłumaczy, że najważniejsze, by ta pomoc trafiła do polskich hodowców, a nie na przykład do pośredników. - Wiem, że niektórzy rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeni, ale zrobiliśmy co mogliśmy - dodaje wiceminister Bogucki. - Na przygotowanie tej pomocy mieliśmy zaledwie kilka tygodni.

Producenci mleka także dostaną

Zgodnie z projektem rozporządzenia, wsparcie zostanie wypłacone dla producentów mleka i producentów świń - podaje resort rolnictwa. Pula dostępnych środków została podzielona na powyższe sektory w równych częściach.

Pomoc dla producentów mleka otrzyma rolnik, jeśli m.in.:

Wnioski o udzielenie wsparcia będzie można składać w oddziałach Agencji Rynku Rolnego, w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Na razie jest to projekt. Jest on dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji (w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny). Szczegóły także na stronie resortu rolnictwa (www.minrol.gov.pl).

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.