Bez Nike będzie gorzej - "Widzę Łódź" felieton Dariusza Pawłowskiego

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Dariusz Pawłowski

Bez Nike będzie gorzej - "Widzę Łódź" felieton Dariusza Pawłowskiego

Dariusz Pawłowski

Po przeszło 35 latach znika z Łodzi Nike. I niech stali bywalcy naszej przecież dumy i wizytówki, czyli zespołu handlowo-konsumpcyjnego wylansowanego - co symptomatyczne - jako centrum kulturalne, nie wpadają w szał.

Nie chodzi o sklep z popularnym obuwiem, tylko księgarnię, a bardziej klub inteligencji wszelkich światopoglądów. I o której istnieniu, mam wrażenie, duża część łodzian - także tych, którzy mają wpływ na podejmowane w naszym mieście decyzje - nawet jeżeli pojęcie miała, to już o zawartości i znaczeniu tego miejsca - wcale.

Bez Nike będzie gorzej - "Widzę Łódź" felieton Dariusza Pawłowskiego

Wymieniane dorobku instytucji, która gospodarowała zbieg ul. A. Struga z Piotrkowską oraz umysły czytelników, mogłoby nawet okazać się nietaktem, bo na podkreślenie wszystkich zabrakłoby miejsca, a nierozumiejących nawet długa lista nie przekona. Zniknięcie miejsca symbolicznego, dbającego o ostatnich wędrujących z sensowną książką pod pachą i podkreślającego wartość utrwalania tożsamości mieszkańców Łodzi wpisuje się jednak w o wiele szerszy kontekst zachwiania ciągłości myślenia o mieście i jego kulturze. Sprowadzając tę ostatnią do eventu i fajerwerku, działalności projektowej, w dodatku - jak to często w Łodzi bywało i bywa - realizowanej po myśli celebryckiej, odebraliśmy jej wymiar wysiłku, który należy podjąć, by się z nią zmierzyć, a zarazem wpisaną w nią czcigodność i przeobrażenie, jakie daje systematyczne z nią obcowanie.

Obrastając w przekonanie, że kulturę można zadekretować, a dekrety tych, co przed nami, są zawsze gorsze od dekretów naszych, sprowadziliśmy ją do roszad personalnych i zabiegów o granty. W zniewoleniu uchwałami i matematyką promocji, na pracę nad mało efektownym przyzwyczajaniem do kultury, zabrakło już czasu. Nike zaś dawała wolność. Bez takich miejskich kotwic, jak Nike, nie będzie wcale inaczej. Będzie tylko gorzej.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.