Bez wizy na Białoruś. Ale niezupełnie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Bez wizy na Białoruś. Ale niezupełnie

Marta Gawina

Bezwizowy ruch na przejściach w Kuźnicy i Rudawce wchodzi w życie. Ale z przekroczeniem granicy może być problem, bo oficjalnych zasad brak.

Teoretycznie powinna już wystartować strona internetowa Grodno.visa.free ze wszystkimi szczegółami. Jeszcze wczoraj nie działała, choć dziś oficjalnie wchodzi w życie bezwizowy ruch z Białorusią. Na jakich konkretnie zasadach? Na to pytanie nie potrafili nam odpowiedzieć ani straż graniczna, ani władze województwa, ani nawet ambasada Białorusi w Polsce. Pojawiały się tylko ogólne informacje.

- Ciągle nie mamy szczegółów - przyznał nam Valery Tsynkevich, przedstawiciel ambasady.

- Za uruchomienie strony internetowej odpowiada obwód grodzieński. Tak jak turyści czekamy na to z niecierpliwością - mówi Bogdan Dyjuk z zarządu województwa. Dziś władze Podlaskiego będą na przejściu granicznym objętym bezwizowym ruchem Rudawka-Lesnaja, potem pojadą do Grodna. Tu spotkają się z jego władzami. Niewykluczone, że wtedy ruszy strona internetowa.

Zwykli turyści raczej powinni mieć dziś wizy. - Z ogólnych informacji jakie mamy wynika, że do bezwizowego ruchu potrzebny będzie paszport i dokument wystawiony przez operatora turystycznego - mówi por. Krystyna Jarosz z Podlaskiej Straży Granicznej.

Bezwizowym ruchem zostało też objęte przejście drogowe Kuźnica-Bruzgi. Turysta nie zwiedzi całej Białorusi, a jedynie Grodzieńszczyznę.

Do Grodna pojedziemy bez wizy, ale ze specjalnym dokumentem

To ułatwienia głównie dla turystów. Bez wizy przekroczą granicę w Kuźnicy i Rudawce. Na Białorusi będą mogli przebywać do pięciu dni.

Ale nie wszędzie. Bezwizowym ruchem objęta będzie znajdującą się na Białorusi część Kanału Augustowskiego, przylegająca do niej Grodzieńszczyzna oraz samo Grodno. Tyle wiadomo z ogólnych zasad, jakie zakłada rozporządzenie władz w Mińsku podpisane kilka miesięcy temu. Dziś oficjalnie wchodzi ono w życie. Szczegółowe zasady nadal nie są jednak znane. W najbliższym czasie powinna ruszyć strona internetowa grodno.visa.free gdzie wszystko ma być jasno napisane.

Co wiemy na pewno?

Granicę w łatwiejszy sposób będzie można przekraczać w dwóch miejscach w naszym regionie: Rudawka-Lesnaja (na Kanale Augustowskim) i Kuźnica-Bruzgi (przejście drogowe). Bezwizowym ruchem objęte też będą białorusko-litewskie przejścia graniczne: Privalka-Švendubrė i Privalka-Raigardas.

Na terenie Białorusi bez wizy będzie można przebywać do pięciu dni. Koniecznie z paszportem. Ale wszystko wskazuje na to, że potrzebny będzie też dodatkowy dokument, wystawiany przez firmę turystyczną. Jaką konkretnie? Tego nie wiemy. Możliwe, że będą to wybrane biura podróży lub instytucje turystyczne. Niewykluczone, że można będzie się z nimi kontaktować drogą elektroniczną. Pojawiają się informacje, że najpóźniej 24 godziny przed planowanym wyjazdem, o przekroczeniu danego przejścia mają już wiedzieć służby graniczne.

Kolejna sprawa to pieniądze. Pewnie pojawi się konieczność posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu na Białorusi.

Dokument o ruchu bezwizowym ma na razie obowiązywać do końca 2017 roku - z możliwością jego przedłużenia na czas nieokreślony.

- Cieszę się, że mówimy o zwiększeniu ruchu turystycznego między Polską i Białorusią. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkiego nie wiemy. Może okazać się, że łatwiej będzie kupić wizę turystyczną - mówi Eugeniusz Wappa z białoruskiego radia Racja.

- Na pewno decyzja władz białoruskich to krok w dobrym kierunku - ocenia poseł Robert Tyszkiewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. Białorusi. - Natomiast mam nadzieję, że Mińsk pomyśli też o swoich obywatelach i uruchomi mały ruch graniczny - dodaje podlaski poseł.

Dzięki MGR mieszkańcy terenów przygranicznych po jednej i po drugiej stronie mogliby podróżować bez wiz.

O zwiększeniu ruchu przygranicznego marzą też władze województwa. Dziś marszałek Jerzy Leszczyński i samorządowcy spotkają się na przejściu w Rudawce. Potem będzie wizyta w Grodnie. Tu w Centrum Informacji Turystycznej, przy ul. Ożeszko 38, zostanie oficjalnie otwarty Punkt Informacji Turystycznej Województwa Podlaskiego. Będzie to wydzielona, oznakowana naszym logiem część, w której znajdą się materiały promujące region.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.