Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tom
Tomasz Kapica

Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Tomasz Kapica

Sabina Nowosielska przejęła pełnię władzy w gminie Kędzierzyn-Koźle i powoli sięga po powiat. Podobne plany mają bezpartyjni włodarze innych miast.

Wtorek 20 listopada. Pierwsza sesja rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po dwóch godzinach obrad radni wybierają na starostę Małgorzatę Tudaj, członkinię Platformy Obywatelskiej. Przez cały czas cierpliwie na sali siedzi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska (bezpartyjna). Jako ostatnia podchodzi z kwiatami do nowej szefowej zarządu powiatu. Długo z nią rozmawia, sugeruje dziennikarzom, żeby zrobić wspólne zdjęcie.

- To nie tylko dzień Małgorzaty. Ale także Sabiny, a może nawet przede wszystkim jej - komentuje jeden z reporterów.
Niedługo po tym radni wybierają jeszcze czterech członków zarządu. To Józef Gisman i Marian Wojciechowski z mniejszości niemieckiej oraz Stanisław Węgrzyn i Paweł Masełko z Komitetu Wyborczego Wyborców Sabiny Nowosielskiej - Koalicji Obywatelskiej. To właśnie to ugrupowanie wygrało wybory do rady powiatu, zdobywając aż 9 z 21 mandatów.

W skład koalicji wchodzą zaufani ludzie Sabiny Nowosielskiej oraz członkowie Platformy Obywatelskiej. Masełko i Węgrzyn to ludzie Nowosielskiej. Ten pierwszy wygrał niedawno konkurs na dyrektora jednej z miejskich podstawówek, drugi jest szefem Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Samej Małgorzacie Tudaj też już w zasadzie bliżej do Nowosielskiej, niż PO. Przed wyborami obie panie bardzo często pojawiały się razem na różnych wydarzeniach. Po sesji też udadzą się do jednego z lokali na wspólne świętowanie do późnej nocy.

Bezpartyjni prezydenci i burmistrzowie bardzo mocno ograniczyli władzę partii w największych opolskich miastach. Ludzie chętniej głosują na lokalne komitety niż na partie. Teraz włodarze takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Nysa czy Kluczbork powoli szykują się do zdobywania władzy w powiatach.
Jedno  jest pewne: partie raczej będą tracić na znaczeniu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.