Bezpłatne leki: Sejm przegłosował ustawę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Szymon Szadkowski

Bezpłatne leki: Sejm przegłosował ustawę

Szymon Szadkowski

Lista darmowych leków zostanie opublikowana we wrześniu. Po receptę seniorzy będą się mogli udać w III kwartale do lekarza rodzinnego.

Zgodnie z przyjętymi wczoraj przez Sejm przepisami seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, nabędą uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych wymienionych w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

W tym roku na ten cel resort zdrowia planuje przeznaczyć 125mln zł, w przyszłym – ponad 560 mln. Łącznie limit wydatków związanych z ustawą 75+ na lata 2016–2025 ministerstwo oszacowało na kwotę 8,3 mld zł.

Receptę na bezpłatne leki będą mogli wystawić lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Jak uzasadniał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ma to m.in. spowodować m.in. zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów. Jego zdaniem wielu przewlekle chorych np. na cukrzycę zapisywali się do lekarza specjalisty tylko po wypisanie kolejnej recepty.

Zdaniem ekspertów z Biura Analiz Sejmowych (BAS) w projekcie brakuje uzasadnienia, dlaczego przyjętą granicą otrzymania darmowych leków jest 75. rok życia.

Zastrzeżenia biura wzbudził też brak uzasadnienia, dlaczego akurat tej, a nie innej grupie społecznej należą się darmowe medykamenty. Problemy zdrowotne i zwiększone wydatki na leki dotyczą także – zdaniem prawników sejmowych – kobiet ciężarnych, rencistów oraz emerytów przed 75. rokiem życia – można przeczytać w ekspertyzach.
Według szacunków resortu zdrowia seniorzy dopłacają z własnej kieszeni do leków refundowanych około 850 mln zł rocznie.

Szymon Szadkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.