Białostocki bolid na torach Europy

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Torun Zewnetrzny

Białostocki bolid na torach Europy

Torun Zewnetrzny

Zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej jest najwyżej sklasyfikowaną polską drużyną w rankingu globalnym. Studenci przygotowują się do startu w prestiżowych wyścigach we Włoszech, Czechach i na Węgrzech.

Waży ok. 200 kilogramów, ma moc 85 koni mechanicznych, a przyspieszenie do 100 km/h osiąga w czasie poniżej 3,5 sekundy. Ma zmodyfikowany motocyklowy silnik i nową skrzynię biegów, magnezowe felgi mocowane na centralną nakrętkę. Układ wydechowy wykonano z tytanu, co zmniejsza masę pojazdu nawet o 60 proc. Natomiast zbiornik paliwa, elementy układu chłodzenia hamulców wykonano w druku 3D. Tak prezentuje się nowy bolid studentów Politechniki Białostockiej, głównie z wydziału mechanicznego. Nad ulepszeniem auta pracowało 27 osób przez osiem miesięcy.

Ostatnio białostocka drużyna testowała swój bolid na torze w Białej Podlaskiej. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się na najważniejszych torach wyścigowych Europy.

- Przygotowujemy się też do konkurencji statycznych i szlifujemy nasze auto - z uśmiechem mówi Ewelina Moczulska - studentka wydziału mechanicznego pracująca w zespole Cerber Motorsport. - Konkurencje statyczne obejmują: ocenę bolidu od strony technicznej, prezentację kosztów przed sędziami oraz prezentację biznesową, która nie dotyczy technicznych aspektów auta, a umiejętności jego zaprezentowania, zareklamowania.

Pierwsze zawody już w środę. Drużyna Cerber Motorsport wyjeżdża na zawody Formula Student, które odbywać się będą na torze Ricardo de’Melegari we Włoszech. W poprzednim sezonie na tym torze bolid Politechniki Białostockiej zajął II miejsce w trzech konkurencjach dynamicznych. Sumarycznie zespół politechniki uplasował się w klasyfikacji generalnej zawodów na II miejscu. To historyczny wynik - najlepszy, jaki w zawodach Formula Student osiągnął zespół z Polski. A to międzynarodowa seria prestiżowych zawodów organizowana co roku przez Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, które funkcjonuje od 1905 roku. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie.

Po powrocie z Italii konstruktorzy wezmą udział jeszcze w dwóch wyścigach: w pierwszych dniach sierpnia w Czechach, a następnie na Węgrzech.

Dla drużyny Cerber Motorsport Europa to za mało. W maju 2018 roku studenci wystartują w zawodach Formula Student w Michigan w Stanach Zjednoczonych.

- To spełnienie naszych marzeń - przyznaje Ewelina Moczulska. - To najstarsze i najważniejsze zawody, dotąd wystartowała w nich tylko jedna drużyna z Polski. Liczy się w nich nie tylko to, które miejsce zajmie się w wyścigu. Oceniane są także rozwiązania technologiczne pojazdu.

Zespół Cerber Motorsport jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym polskim zespołem w rankingu globalnym. Zajmuje 35. miejsce na 547 zespołów z całego świata. Taki wynik udało się osiągnąć po pełnym sukcesów roku 2016, kiedy to białostoccy studenci z poprzednim bolidem z powodzeniem wystartowali na europejskich torach wyścigowych: w Anglii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.

Torun Zewnetrzny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.