Wiesła Wróbel

Białystok 1897. Dom Janikowskich stoi do dziś

Pierwsze zdjęcie z albumu autorstwa Józefa Sołowiejczyka przedstawia widok ogólny na Białystok. Z prawej dom Janikowskich. Pierwsze zdjęcie z albumu autorstwa Józefa Sołowiejczyka przedstawia widok ogólny na Białystok. Z prawej dom Janikowskich.
Wiesła Wróbel

Album „Widoki miasta Białystok 1897”, podarowany przez władze miasta carowi Mikołajowi II w czasie jego wizyty w Białymstoku, do którego zdjęcia wykonał Józef Sołowiejczyk, jeden z najlepszych miejscowych fotografów, zachował się do naszych czasów w dwóch egzemplarzach.

Jeden przechowywany jest w zbiorach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, drugi zaś w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Księga oprawiona w skórzaną okładkę, składa się z 30 kart - tytułowej i 29 fotografii włożonych w tekturowe passe-partout z niewielką plakietką zawierającą krótki opis widoku. Układają się one w pewną logiczną całość, w której odzwierciedlona została droga z dworca kolejowego przez ul. Św. Rocha, Lipową, Plac Bazarny (dziś Rynek Kościuszki), Mikołajewską (dziś H. Sienkiewicza), Aleksandrowską (dziś Warszawska) oraz ważniejsze obiekty, takie jak nowo otwarta zajezdnia tramwajowa, jedna z większych i najstarszych fabryk (wówczas należąca do Hendrichsa i Eisenbecka) czy park miejski wraz z aleją wiodącą do „Rozkoszy”.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesła Wróbel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.