Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Białystok ma sporo ulic o zaskakującym przebiegu. A nawet takich, których nie ma

Czytaj dalej
Tomasz Mikulicz

Białystok ma sporo ulic o zaskakującym przebiegu. A nawet takich, których nie ma

Tomasz Mikulicz

Konia z rzędem temu, kto nie jest z Białegostoku i bez nawigacji połapie się jak np. biegnie ul. Grunwaldzka. Przykłady można mnożyć.

Jak chociażby ul. Częstochowska, która ciągnie się od ul. Lipowej do al. Piłsudskiego, by później niespodziewanie połączyć Włókienniczą z Waryńskiego. Ta ostatni też zresztą ma zaskakujący przebieg. Na jednym odcinku łączy Lipową z Częstochowską. Na drugim biegnie od Galerii im. Sleńdzińskich do Włókienniczej.

- Takie przebiegi ulic wynikają z „nałożenia” na przedwojenny Białystok Białegostoku powojennego. Po II wojnie światowej nie przywiązywano wagi do poprzedniego układu ulic. Uważano, że nowoczesne jest lepsze, a o starym można zapomnieć - mówi historyk Andrzej Lechowski.

Akurat Waryńskiego i Częstochowską przepołowiła dzisiejsza al. Piłsudskiego. - W tej części miasta istniała przed wojną jeszcze ul. Szlachecka. Dziś można odtworzyć fragment jej przebiegu przyglądając się ułożeniu stojących na skos do alei bloków między Piotrkowską na Nowym Światem. Druga część Szlacheckiej przebiegała obok dawnego wydziału chemii UwB ze słynną Dziewczynką z Konewką na elewacji. Czyli przedwojennego gimnazjum Druskina - opowiada Lechowski.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Mikulicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

I właśnie dlatego kolekcjonuję mapy Białegostoku (co parę lat kupuję najnowsze wydanie), kiedyś papierowe, obecnie bardziej wersje cyfrowe (łatwiej znaleść skany starych map). Aż się łezka w oku kręci jak porównuje się dwie mapy nawet sprzed kilku lat. Kiedyś zmiany były innego rodzaju (zmiany nazwy, korekty przebiegu), teraz przeważają wielkie inwestycje drogowe i mieszkalne głównie wprowadzające nowości, rzadziej zmieniające coś istniejącego. Ale i jedne i drugie porównywane 1 : 1 robią na mnie ogromne wrażenie.

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.