Biazet S.A.. Praca dla cudzoziemców. Ratunek dla firm czy unik płacowy?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Maryla Pawlak-Żalikowska

Biazet S.A.. Praca dla cudzoziemców. Ratunek dla firm czy unik płacowy?

Maryla Pawlak-Żalikowska

Pracownica Biazetu: Firma inwestuje a ludziom nie podnosi płac. Dlatego chętne tu do pracy są tylko osoby zza wschodniej granicy. Przedstawicielka firmy: Nieprawdą jest, że Biazet S.A. stosuje zasadę „płacić ludziom jak najmniej się da”. Raport Manpower: To na wschodzie Polski największa grupa pracodawców mówi, że nie ma kandydatów do pracy z powodu ich zbyt wysokich oczekiwań finansowych. Urząd statystyczny: W czerwcu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w woj. podlaskim osiągnęło poziom 4116,76 zł. Średnia krajowa - 4848,16 zł.

Wąską ulicą między Agnellą a giełdą towarową ciągnie sznur ludzi seriami regulowanymi przez kursy autobusów. Za chwilę staną na kolejną zmianę w białostockim Biazecie. Język obcy miesza się z językiem polskim.

Że tak będzie uprzedzała nas chcąca zachować anonimowość pracownica firmy. Sytuacja nie dziwi. Trend jest znany. Tłumaczony względami ekonomicznymi: brakiem rąk do pracy przy rekordowo niskim bezrobociu w Polsce. Przypomina zresztą powody, dla których rynki pracy zachodniej Europy, wchłonęły i nadal wchłaniają pracowników z Polski. Ale pani Anna (nazwijmy tak naszą Czytelniczkę), twierdzi, że zatrudnianie w Biazecie bardzo dużej grupy cudzoziemców jest wynikiem celowej polityki firmy, która płaci ludziom na tyle mało, że te miejsca pracy dla Polaków są nieatrakcyjne; chętni się na nie nie zgłaszają. I to daje pracodawcy wolną rękę, żeby szeroko otworzyć bramę osobom zza wschodniej granicy.

Konkurencyjni przez śmieciówki?

Firma stosuje jedną zasadę: płacić ludziom najmniej się da. Na ogół jest to pensyjka minimalna, plus bardzo niska premia (ja mam brutto w sumie 2300, po wielu latach pracy; wiele innych osób - 2100 plus 100 premii). Większość polskich pracowników to pracownicy agencyjni - przekonuje pani Anna. - Z powodu zarówno żałosnych zarobków, jak też tego, jak ciężka to praca, firma ściąga do pracy pracowników spoza kraju. Głównie Ukraińców i Białorusinów, ale też ludzi z Bangladeszu, Filipin, Indii, Nepalu.

- Nic nie mam do tych ludzi - podkreśla kobieta - ale z powodu ich obecności, ich super elastyczności i konkurencyjności płacowej, ledwie żyję od pierwszego do pierwszego, a mam ponad 50 lat i trudno mi szukać nowej pracę. Oni są tańsi niż Polacy, bo nie mają urlopów, a jak tyrają po 16 godzin, to za każdą godzinę zarabiają tyle samo. Według mnie ludzie ci wykonują normalną pracę, więc powinni mieć normalne umowy o pracę z L4, płatnymi urlopami, okresem wypowiedzenia itp., a nie śmieciówki. Te śmieciówki powodują, że są bardziej konkurencyjni niż miejscowi.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

 • jakie jest stanowisko Biazetu w tej sprawie

 • co na to związkowcy

 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Maryla Pawlak-Żalikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.