Biedroń ma naszego Zamenhofa. A Białystok Ludwika nie chciał

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Konrad Karkowski

Biedroń ma naszego Zamenhofa. A Białystok Ludwika nie chciał

Konrad Karkowski

Rok 2017 będzie rokiem słynnego białostoczanina. Ale w Słupsku. Tak zdecydowali tamtejsi radni. W Białymstoku takiej woli nie było. Radni PiS nie widzą w tym nic złego. Opozycja mówi: To wstyd

To przykre, że białostoccy radni nie potrafili zrobić tego, co udało się w Słupsku - mówi Dariusz Szada-Borzyszkowski, działacz społeczny z Białegostoku.

W środę na twitterowym koncie Robert Biedroń, prezydenta Słupska pochwalił się, że 2017 będzie w tym mieście rokiem Ludwika Zamenhofa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że białostocki twórca języka esperanto nie został tak uhonorowany u nas.

- To była decyzja radnych PiS. Nie dało się ich przekonać, nad czym bardzo ubolewam - komentuje Zbigniew Nikitorowicz, radny PO. - Decyzja, którą podjęto w Słupsku powinna dać im trochę do myślenia. Ale pewnie nie da. Pozostaje się cieszyć, że ktoś w Polsce postanowił uhonorować najbardziej znanego białostoczanina na świecie.

Radek Puśko, socjolog i aktywista miejski uważa, że Białystok ma się teraz czego wstydzić. - Trochę ironicznie, można pokusić się o tezę, że Ludwik Zamenhof w opinii naszych władz nie jest dostatecznie godny, aby Białystok mógł się nim chwalić na świecie. Szkoda. Straciliśmy jako miasto doskonałą okazję to pokazania, że Białystok jest dumny z Ludwika Zamenhofa i wartości jakie wyznawał.

- Ale z tym przesłaniem radnym PiS jest nie po drodze. Mają swoją wersję historii do której Zamenhof po prostu im nie pasuje - twierdzi Dariusz Szada- Borzyszkowski.

Radni PiS jednak problemu nie widzą. Krzysztof Stawnicki przyznał, że wszystko co było do powiedzenia w tym temacie zostało już powiedziane, a poza tym Białystok ma już patrona na rok 2017. I jest nim Józef Piłsudski.

Faktycznie. Sporo już na ten temat powiedziano. Podczas jednej z sesji prezydencki radny Dariusz Wasilewski wypalił na przykład: - Po co nam jest Ludwik Zamenhof i jego utopijna ideologia?

Nie przekonał jednak nawet szefa swojego komitetu - czyli prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Ani innych urzędników magistratu. - Niezależnie od decyzji naszych radnych, zaplanowaliśmy już obchody rocznicy śmierci Zamenhofa. Odbędą się różne imprezy. Zamówiliśmy już nawet gadżety związane z twórcą esperanto - mówi Rafał Rudnicki zastępca prezydenta Białegostoku.

Cześć z nich - co ciekawe - ma trafić właśnie do Słupska. Taką propozycję złożyli urzędnicy naszego magistratu na oficjalnym profilu twitterowym - Wschodzący Białystok. A Robert Biedroń propozycję przyjął.

- W Słupsku się udało, a w Białymstoku nie. Dla większości naszych władz postać Zamenhofa nie jest specjalnie bliska a ich poglądy są odległe od tego co głosił i próbował wcielać w życie Zamenhof. Cytując klasyka - „sorry, taki mamy klimat” - podsumowuje Radek Puśko.

To uhonorowanie wybitnego Polaka

Skąd pomysł na to żeby Ludwik Zamenhof stał się patronem roku 2017?

Robert Biedroń, prezydent Słupska: Pokojowa, nastawiona na porozumienie postawa Ludwika Zamenhofa oraz język esperanto, którego powstanie zainicjował, zyskały na świecie niezwykłą popularność. Jest to najbardziej rozpowszechniony międzynarodowy język pomocniczy - neutralny i łatwy do nauki, przydatny do międzynarodowej komunikacji.

Co łączy Słupsk z Ludwikiem Zamenhofem?

W mieście znajduje się ulica jego imienia (od 1959 roku) a także obelisk ufundowany przez mieszkańców w 1960. W latach 1950-1960 w mieście prężnie działało środowisko esperantystów. A miasto jest jednym z haseł Wikipedii opisanych w języku esperanto.

W Słupsku udało się uhonorować twórcę języka esperanto, ale w Białymstoku nie.

W Słupsku jesteśmy w stanie podejmować istotne decyzje ponad podziałami, bowiem uchwała przeszła jednogłośnie. W tym wypadku najważniejszym było uhonorowanie wybitnego Polaka, co docenili nasi radni.

Historia Ludwika

Dzieciństwo
Ludwik Zamenhof przyszedł na świat 5 grudnia 1859 roku przy ulicy Zielonej 6 w Białymstoku. Podobno w wieku pięciu lat posługiwał się pięcioma językami. Jesienią 1869 roku - dziesięcioletni Ludwik - rozpoczął naukę w białostockim gimnazjum realnym przy ulicy Aleksandrowskiej. W 1873 roku Marek i Rozalia Zamenhofowie wraz z dziećmi wyjechali do Warszawy. Ludwik do Białegostoku już nigdy nie wrócił.

Język esperanto
14 lipca 1887 roku ukazał się w języku rosyjskim pierwszy podręcznik języka międzynarodowego autorstwa Ludwika Zamenhofa. Pod pseudonimem Doktor Esperanto. Wkrótce wyszła wersja polska, francuska, niemiecka, angielska. Większość słownictwa w esperanto czerpie z języków zachodnioeuropejskich, jednocześnie ukazując wpływy języków słowiańskich

Zamenhof uhonorowany
W tym roku mija 100 lat od śmierci twórcy języka esperanto. Dlatego UNESCO nie miało wątpliwości i ustanowiło Ludwika Zamenhofa patronem roku. W 2009 roku Czytelnicy „Kuriera Porannego” wybrali Ludwika Zamenhofa na „Białostoczanina Wszech Czasów”.

Konrad Karkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.