Bieg Pamięci Sybiru. Ksiądz Adam Anuszkiewicz pobiegł w sutannie, by uczcić pamięć duchownych wywiezionych na Sybir (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Magda Ciasnowska

Bieg Pamięci Sybiru. Ksiądz Adam Anuszkiewicz pobiegł w sutannie, by uczcić pamięć duchownych wywiezionych na Sybir (zdjęcia)

Magda Ciasnowska

W sobotę (12.02) w Białymstoku odbył się 4. Bieg Pamięci Sybiru. Jednym z jego uczestników był ks. Adam Anuszkiewicz. Liczącą 5 km trasę postanowił pokonać w sutannie.

Już po raz czwarty Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega, wspólnie ze zwolennikami aktywnego spędzania wolnego czasu, uczcili ofiary masowych deportacji przeprowadzonych przez władze sowieckie, podczas których wywieziono na Sybir setki tysięcy obywateli polskich.

W sobotnie popołudnie, na placu manewrowym 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego pojawiło się ponad 600 biegaczy. Wśród nich, na starcie Biegu Pamięci Sybiru był też ks. Adam Anuszkiewicz.

Liczącą 5 km trasę znany białostocki duchowny postanowił pokonać w niecodziennym jak na te okoliczności stroju - w sutannie.

- Chciałem w ten sposób oddać hołd kapłanom, którzy zostali zesłani na Sybir i tam posługiwali innym zesłańcom - mówi ks. Adam. - Trzeba przypomnieć o tym, że tam wiara była czymś, co bardzo często pozwalało ludziom przetrwać. Na tej nieludzkiej ziemi dawała nadzieję.

Jeszcze przed startem ks. Adam podkreślał, że ma świadomość, że bieg w takim niezbyt sportowym stroju może nie być najłatwiejszym doświadczeniem.

- Myślę, że ludziom na sybirze było dużo trudniej, niż mi biec w tej sutannie. Tego wydarzenia nie pojmuję jak rekreację, ale jako pewne świadectwo - przyznaje duchowny.

Zobacz też:
[polecane]22503229[/polecane]

Magda Ciasnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.